Dnes je sobota 20.4.2024 - 2:03:02 8 užívateľov online - neprihlásený

František Jozef I /1848 - 1916 /

František Jozef I

Obchodné mince obdobia panovania Františka Jozefa I – Dukáty boli razené od roku 1852 do roku 1915 . Vzhľadom na fakt že Rakúsko-Uhorsko bolo súštátie evidujeme razby rakúske a uhorské . Rakúske razby dominujú jednako množstvom ako aj intenzitou emisií – ročníkmi. Naviac pochádzajú z viacerých mincovní pod rôznymi značkami . Po roku 1872 boli razené bez značky už len v mincovni vo Viedni .
Okrem klasických 1 dukátov sú známe aj 4 dukáty , ktoré boli razené prevažne v Rakúsku …zn. A a malá časť v súčasnom Taliansku ..zn. V.
4 dukáty boli v spoločnosti veľmi obľúbené a používali sa na neokázalú prezentáciu vlastníka, čo nám numizmatikom dnes pri snahe zbierať tieto obchodné mince robí vrásky na čele . Drvivá väčšina nesie znaky závesu – očka , vloženia do obruby, brošne a iných dobových výmyslov.
Razba bola ukončená ročníkom 1915 , ktorý je razený dodnes podľa požiadaviek trhu a je považovaný za investičnú mincu . Razí sa 1 a 4 dukát , za zmienku stojí anomália ktorá sa vyskytla pri razbe 1 dukátu ,kde si nevšimli zámenu číslic 1 a 5 a tak dnes sa nám po trhu pohybuje viac ako 100 kusov tohto dukátu s letopočtom 1951......ktorý je samozrejme raritným kúskom a jeho cena prevyšuje cenu akéhokoľvek dukátu z obdobia 1872–1915 kedy sa tieto dukáty bez značky razili.
Naviac v pohnutých vojnových rokoch a období kedy dochádzalo k rozpadu Rakúsko – Uhorska bola určitá časť týchto 1 dukátov a 4 dukátov , najmä ročník 1915 " kontramarkované" .

Dukáty Rakúska.

Editováno: 13.3.2016 06:08

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Ahojte,
vie mi niekto povedať(poradiť) koľko bolo razených pamätných miléniových dukátov 1896 (dukát Karola Róberta)?
Viem že i v roku 2012 v Maďarsku vyrazili repliky 50 kusov- viete o tom niečo bližšie?
Vďaka za info.

https://www.acsearch.info/search.html?…

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Ja by som sa chcel spýtať či je niekde uverejnený ako tak hodnoverný údaj koľko by mohlo byť na svete chyborazieb 1951 ? ďakujem za prípadnú odpoveď na moju otázku

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 6293

Kaporcek napsal:

Ja by som sa chcel spýtať či je niekde uverejnený ako tak hodnoverný údaj koľko by mohlo byť na svete chyborazieb 1951 ? ďakujem za prípadnú odpoveď na moju otázku

Neviem nakoľko je tento údaj hodnoverný , no číslo by sa malo pohybovať od 150 – 200 kusov. Popátram po riešení a dám vedieť .

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Dakujem to cislo vyzera krasne :-)

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 6291

trobo napsal:

Ahojte,
vie mi niekto povedať(poradiť) koľko bolo razených pamätných miléniových dukátov 1896 (dukát Karola Róberta)?
Viem že i v roku 2012 v Maďarsku vyrazili repliky 50 kusov- viete o tom niečo bližšie?
Vďaka za info.

https://www.acsearch.info/search.html?…

Adamovzsky píše 100, Novotný tiež 100 kusov . Skúsme im veriť .
Repliky a iné novorazby zmapované nemám .

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6300

Vďaka za info, čiže podľa toho by ich malo byť dohromady niečo okolo 150ks.

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Viem, ze toto poradenstvo je zamerane hlavne na dukatove razby F.J.I ale hlavny radca mi urcite dokaze odborne odpovedat na takuto otazocku : Prisla ku mne 20 koruna KB 1914 so znakom Bosny v top stave za 300€. Pozeram katalog mam len Novotny 2008 a tam sa pise Oficialna novorazba z 1946 r. A teraz som z toho jelen. Co to je vlastne za razbu ? Preco vznikla ? Dakujem za vysvetlenie.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7162

Nechcem v žiadnom prípade suplovať hlavného radcu, ale..
Príjemná cena za ten stav, dám 400 :-)
Pán Adamovszky túto razbu uvádza ako razbu pre Artex. Obdoba našich PZO. Dôvod razby sa, myslím, dnes dá len domýšľať. Pravdepodobne sa tesne po ukončení II. sv. vojny objavovali snahy po obnovovaní veľkého Uhorska a preto aj bola vybratá razba aj so znakom Bosny. Ale to sa len domnievam.. Tiež by som sa rád dozvedel viac, ak niekto má relevantné info.
A možno by bola lepšia adresa na túto otázku – poradenstvo na korunovú menu FJ I. k Petersfanovi a prorokovi 88, skúsim chlapcom poslať link.

Editováno: 27.11.2016 10:22
0 0

Aj 450 Eur je dobrá cena za TOP stav . Pomerne najlepšie opisuje stav okolo ročníkov 20 koron 1914 KB a aj 1916 KB so znakom BOSNY pán Moravec v svojej publikácii Mince Františka Josefa I a Karla I na strane 115 odsek 159.
Aby som zbytočne neprepisoval prikladám obr.

A 20 korona 1914 KB so znakom BOSNY bola razená len v roku 1946 ako hybridná novorazba. 20 korona 1914 KB bez znaku je pôvodná razba z tohto roku .

Editováno: 27.11.2016 11:26

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

http://www.cs-mince.eu/…log/show/341?…

strana 2–3 ------tu sa už niečo riešilo , vráťte sa do minulosti .

Hľadať dôvody prečo tomu bolo tak je ako hľadať ihlu v kope sena . Môžeme sa len domnievať . Po konzultácii vo vyšších numizmatických kruhoch je tu napríklad možnosť že sa rýchlo vyrazilo na posledných dobrých razidlách určité množstvo zlatých mincí ktorými sa splácal dlh vyššej hodnoty ako trebárs zlatými prútmi .
Vieme kedy vznikol v Maďarsku ARTEX ?

Editováno: 27.11.2016 11:51

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7167

sparky napsal:

http://www.cs-mince.eu/…log/show/341?…

strana 2–3 ------tu sa už niečo riešilo , vráťte sa do minulosti .

Hľadať dôvody prečo tomu bolo tak je ako hľadať ihlu v kope sena . Môžeme sa len domnievať . Po konzultácii vo vyšších numizmatických kruhoch je tu napríklad možnosť že sa rýchlo vyrazilo na posledných dobrých razidlách určité množstvo zlatých mincí ktorými sa splácal dlh vyššej hodnoty ako trebárs zlatými prútmi .
Vieme kedy vznikol v Maďarsku ARTEX ?

ARTEX vznikol 1. júna 1949 a posobil na trhu do roku 1986. ARTEX v sestdesiatych rokoch uskutocnil razby replík pre zahranicnych zberatelov alebo ako vymenu za devízy. Razby sa oznacovali UP, U*P, rozetou alebo boli bez oznacenia. Repliky sa snazili robit v takej istej kvalite ako boli povodne razby.

0 0

Dnes mi nedá trochu neoživiť tento bolg zameraný na dukáty Františka Jozefa. Už zo dva roky sa usilujem zozbierať najčastejšie zbierané razby 1872 – 1914 plus samozrejme chyborazbu 1951, teda 43 + 1 ks a ročníkov dukátov bez značky. Môžem povedať že je to dlhá a namáhavá cesta a ako plynie čas, aj stále viac do kopca. Do konca cesty mi zostáva ešte nejakých 9 zastávok a, zdá sa, budú aj stále s vyššou vysokohorskou prirážkou. Na začiatku cesty sa dal naozaj slušný dukát kúpiť za 280 – 330 eur, dnes za tú cenu už zďaleka bezchybný stav nekúpime. Rovnako sa ešte donedávna, čo sa týka vzácnosti a ceny, priveľmi medzi jednotlivými ročníkmi nerozlišovalo, aj v katalógoch sú “ako by ich jedna mater mala”, čo je dnes už tiež minulosťou. Hovoril som s niektorými autormi katalógov a zrejme sa tieto zmeny a pohyby v budúcich katalógoch aj odrazia. Zároveň sa domnievam, že situácia sa bude opakovať tak ako napríklad pri dukátoch Karla IV. 1978 – 82, sv. dukátoch a dnes sa dá povedať aj pri dukátoch všeobecne, teda že stúpajúcim tlakom na cenu a nedostatkom najmä niektorých ročníkov ( všelijaké šuškané zoznamy už kolujú), sa bude pozvoľna znižovať náročnosť na kvalitu. Vidíme že dnes sa napríklad do sálovej aukcie dostane aj dukát (všeobecne), ktorý by mal pred pár rokmi problém sa prebojovať do e-aukcie.
Vidím to opäť aj na sebe, kedy i pri svojej snahe o náročnosť v kvalite, už radšej prižmúrim oko a vezmem dukát ktorý zháňam už dlhšie. Pretože ak by som ho nezobral, obávam sa, že by som o pár mesiacov kúpil ešte horší stav za vyššiu cenu. Tomuto stavu iste “napomohlo” aj zopár príspevkov na tejto stránke, myslím že Kaporček bol vo svojom blogu aj dosť konkrétny :-)
No teda na záver a ilustráciu dnešný úlovok dukátikov, kde by sme už na každom nejakú chybičku našli a napríklad 1897ku by som pred tými dvomi rokmi asi nevzal. Sú to štyri dukáty (foto) a všetky z ročníkov kde bol náklad pod 300 tisíc kusov. A zas ročník 1887 má hneď druhý najnižší, podotýkam administratívny, náklad. Tu ešte treba asi povedať, že počty razených kusov v numizmatických katalógoch sú ešte viac abstraktné ako povedzme pri 10 a 20 korunách FJ. Korunová mena bola razená ako vnútroštátne obeživo, kdežto dukáty ako obchodné mince, zväčša teda pre zahraničný obchod. V praxi to znamenalo asi toľko, že ak sa kúpila do monarchie napríklad káva z Brazílie, tabak z Kuby, či koreniny z Indie, platilo sa dukátmi. Každý si vie predstaviť, že späť do monarchie sa vrátilo minimum, či vôbec nič. Teda popri všetkých vplyvoch na zlaté mince všeobecne ako masová emigrácia do zámoria na prelome storočí a najmä začiatkom XX. storočia, I. svetová vojna, II. svetová vojna a udalosti s ňou spojené, ako vyrabovanie bánk na dobytých územiach, židovské konfiškácie, i povojnová emigrácia, kedy sa každý snažil do začiatkov niečo so sebou vziať a mince a šperky boli najpríhodnejšie či podobne, takže už nikto nikdy nezistí aký počet týchto dukátov ešte v zbierkových stavoch sa v našom prostredí zachoval. Zostáva len obvyklý spôsob hodnotenia vzácnosti – výskyt. Je ešte niekoľko aspektov ktoré myslím aktuálne stupňujú tlak na tieto mince (nie len), ale o tom zas inokedy, i toto je dosť dlhé že nie každý bude mať chuť to celé čítať :-)

Editováno: 1.2.2018 16:16
0 0

Nechcem ťa stresovať ale v zbierke ktorú som robil bol aj originál dukát z roku 1915…s kontra­markou .

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Nestresuješ, kontramarkované som zo zbierky vylúčil, aspoň zatiaľ, rovnako ako razby 1852 – 1872, len tých je myslím k šestdesiatke a to by už bolo na zbláznenie…

0 0

Aj cenovo…

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

No veď jasne, vyskladať všetky písmenkové… to nehrozí. Finančne ani technicky. Niektorí ale skladajú razby 52 – 72 len podľa ročníkov, nie všetky mincovne, to sa ešte teoreticky dá. Len to už nemá tú “šťavu”.

0 0

Re: František Jozef I
Odpoveď na príspevok č. 659

Dobrý deň, chcem sa opýtať, tzv. kontramarkované mince, sú “vzácnejšie” ako klasické? Ďakujem a prajem pekný deň.

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 713 )

Partneri

Reklama