Dnes je piatok 19.4.2024 - 13:08:33 17 užívateľov online - neprihlásený

Medaile, plakety a žetóny Habsburgovcov.

Medaile a žetóny Habsburgovcov.

Medailérska tvorba má v našom priestore stáročnú tradíciu. Kremnická, viedenská a ďalšie mincovne na území habsurskej ríše vyrazili za posledných päťsto rokov nepreberné množstvo umeleckých diel a v nemalej miere sa o to zaslúžili práve členovía vládnucej dynastie.
A toto fórum sa bude snažiť prezentovať práve túto tvorbu.

František Jozef I. si i vďaka svojej dlhej vláde zaslúžil vlastné vlákno tu: http://www.cs-mince.eu/…ead/show/109

Editováno: 25.10.2016 15:09

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Ďakujem trobovi za pružnú reakciu, teším sa novému vláknu v poradenstve a dovolím si ho rovno pokrstiť impozantnou medailou, prinajmenšom parametrami. Je to úmrtná medaila Anny Márie Savojskej z roku 1884. Medaila má úctyhodný priemer 122 mm a hmotnosť je 330 g. Musel som ju odvážiť na kuchynskej váhe, lebo zlatnícka – do 300 g mi nestačila :-)
Autorom medaile je Josef Wurbel. Je to liaty bronz. Každá strana medaile je odlievaná samostatne a až následne spojená. Josef Wurbel študoval (Akadémia der Bidenden Kunste) a pôsobil vo Viedni. Od roku 1885 pôsobil ako odborný učiteľ cizelovania a rytia kovov na Umelecko – priemyselnej škole v Prahe. Anna Mária Savojská, vdova po predchodcovi Františka Jozefa – Ferdinandovi V., zomrela v Prahe. Neviem kde medaila vznikla, teda či vo Viedni v roku úmrtia, alebo až následne v Prahe. Ak by niekto vedel, úvítal by som túto informáciu.

Editováno: 25.10.2016 15:25
0 0

pripájam link s rozsiahlym popisom o korunovačných klenotách Uhorska, Čiech a Rakúska

http://www.habsburg.estranky.sk/…klenoty.html

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Jeden, pre mňa naozaj mňamky kúsok. František Lotrinský tvárou v tvár manželke Márii Terézii a na reverze v strede budúci panovník Jozef II. a ďaľších dvanásť detí panovníckeho páru. Bronz, 60 mm, r. 1759. Táto medaila existuje aj v 90 mm priemere. Pátram. Ak by ju niekto náhodou mal a vedel by sa s ňou rozlúčiť, hlásim sa :-)
Autorom medaily je Anton František (Franz) Wideman (Wiedeman), rodák zo Střelnej u Duchcova.

Editováno: 21.11.2016 14:28
0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7028

Korlen napsal:

Jeden, pre mňa naozaj mňamky kúsok. František Lotrinský tvárou v tvár manželke Márii Terézii a na reverze v strede budúci panovník Jozef II. a ďaľších dvanásť detí panovníckeho páru. Bronz, 60 mm, r. 1759. Táto medaila existuje aj v 90 mm priemere. Pátram. Ak by ju niekto náhodou mal a vedel by sa s ňou rozlúčiť, hlásim sa :-)
Autorom medaily je Anton František (Franz) Wideman (Wiedeman), rodák zo Střelnej u Duchcova.

A bola aj strieborná

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 7036

No rozhodne by ani strieborná neurazila :-)

0 0

mal som bronzovu v ruke.majitel mi ju nechcel za nic na svete predat.

0 0

Korunovácia Jozefa I. na rímskeho kráľa

Aktuálne som mal možnosť sa bližšie zoznámiť s, podľa mňa, excelentnou razbou medaily k príležitosti korunovácia Jozefa I. na rímskeho kráľa. Autorom pôvodnej razby z roku 1690 je norimberský rodák, medailér a rytec Martin Brunner. Medaila ktorá je na obrázku pochádza z roku 1914 a je označená “HMA”. Tieto neskoršie razby, mnoho ich je takto značených z roku 1958, zdá sa, pochádzajú z pôvodných razidiel, alebo pôvodných materiálov. Pokúšal som sa zistiť viac o mincovni (firme, výrobcovi) a označení HMA, ale ani skúsenejší zberatelia v oblastí medailových razieb mi nedali vyčerpávajúcu informáciu. Takže touto cestou prosím všetkých, ktorí by vedeli viac, aby sa so svojimi poznatkami podelili s ostatnými.
Zatiaľ mi to vychádza na “Hauptmunzamt Wien”, ale neviem dostatok podrobností. Nepochybujem, že táto téma zaujíma mnohých, tak na tom naďalej pracujem a ďaľšie zistenia budem dokladať.
Mimochodom, Jozef I. bol rakúsky arcivojvoda, rímskonemecký cisár (od r. 1705; korunovácia sa konala r. 1690), český a uhorský kráľ z rodu Habsburgovcov, najstarší syn cisára Leopolda I. a jeho tretej manželky Eleonóry Magdalény Falcko-Neuburskej. Podľa mňa veľmi schopný a perspektívny panovník so smelým a osvieteným plánmi, ktorému ich ale zabránila uskutoniť predčasná smrť v 33 rokoch.

0 0

Medzi časom som zistil, že značka HMA je pravdepodobne pôvodná ABK Viedeň pod vedením C. Radnitzkého, od roku 1862 Rytecká akadémia pod vedením J. D. Böhma.

0 0

Odhalenie pamätníku Márii Terézií vo Viedni 1888

Opäť HMA rok 1958, značené na hrane. Pôvodná medaila Anton Scharff 1888. Každopádne zas krásna práca.

0 0

Re: Korunovácia Jozefa I. na rímskeho kráľa
Odpoveď na príspevok č. 7146

HMA je skratka Hauptmünzamt
Viac informácii najdete tu
http://www.muenzen-strothotte.de/…d_m_oeag.pdf

Editováno: 15.10.2017 12:45
0 0

Jozef I., korunovácia na rímskeho kráľa v Augsburgu 1690

Autorom averzu medaile je Georg Hautsch, reverzu L. G. Lauffer. Pozlátený bronz, 35 mm.

0 0

Zlatá medaila Mária Terézia – 275. výročie korunovácie v Bratislave iba v náklade 15 kusov
Materiál: Au 986/1000
Hmotnosť: 9,81 g
Priemer: 26 mm
Kvalita: proof
Autor: Štefan Novotný
Razba: Mincovňa Kremnica š.p.

Je to v podstate nová vecička, ale dal som to sem :-)
Zdá sa že táto medailička začína byť stále drahšia a drahšia.
https://www.numizmatik.eu/…ve-s-novotny

0 0

Hm, dobrá cena ..ešte že ju mám už doma

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Do prdele, zase mi niečo ušlo. ?
Pri takomto tempe ceny bude v predaji už za 2000€. A zase budem musieť nakupovať drahšie .
Inak paradna vecička , velmi nizky náklad.

Editováno: 30.11.2016 14:28
0 0

Za 1 499 ti ju pustím . A rýchlo rozmýšľaj aby ťa niekto nepredbehol.

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Maximilián II., obojstranná razená hybridná strieborná medaila 1563/1577

Chuťovečka na dnes, korunovačno – úmrtná (spomienková) medaila Maximiliána II. z roku 1577. Maximilián I. Habsburský bol prvý panovník korunovaný v Bratislave. Korunovácia bola 8. septembra 1563. (obr. 2)
Maximilián zomrel 12. októbra 1576. K medaili na obr. 3 sa viaže legenda, že to bola spomienková medaila pri príležitosti pražského pohrebu Maximiliána. Dá sa porozumieť, že pohreb sa odohrával s takým odstupom, nebolo jednoduché aby sa smútoční hostia dopravili z veľkých vzdialeností skôr, najmä v zimných mesiacoch.

Editováno: 2.12.2019 11:00
0 0

ďaľšie foto

Editováno: 1.12.2016 14:41
0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7247

Môžem poprosiť info na lit?

0 0

Je to katalóg spoločnej výstavy Slovenského národného múzea – Historického múzea a Maďarského národného múzea. Bola to výstava “Bratislavské korunovačné medaily a žetóny” (1563 – 1830), ktorá sa uskutočnila od 10. júla 2014 do 18. januára 2015
Pre širšie štúdium korunovačných medajlí a žetónov Habsburgovcov by som odporučil 5 zväzkové dielo Emila Nováka – “Korunovace a korunovační ražby Habsburské monarchie v letech 1526 – 1918”
Táto literatúra sa už ťažšie zháňa, pokiaľ viem najmä druhý diel, ale stále sa dá.

0 0

Našiel som len katalóg k výstave, ale to zrejme nebude ono?

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7253

Ale áno, to bude ono. Je to výborná literatúra aj pomôcka. Pridám foto.
No a trobo odporúča literatúru v svojom blogu http://www.cs-mince.eu/…ead/show/108#…

0 0

Ďakujem za informácie. Ten katalóg stojí len 5e. Určite to je on?

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7252

Korlen napsal:

Je to katalóg spoločnej výstavy Slovenského národného múzea – Historického múzea a Maďarského národného múzea. Bola to výstava “Bratislavské korunovačné medaily a žetóny” (1563 – 1830), ktorá sa uskutočnila od 10. júla 2014 do 18. januára 2015
Pre širšie štúdium korunovačných medajlí a žetónov Habsburgovcov by som odporučil 5 zväzkové dielo Emila Nováka – “Korunovace a korunovační ražby Habsburské monarchie v letech 1526 – 1918”
Táto literatúra sa už ťažšie zháňa, pokiaľ viem najmä druhý diel, ale stále sa dá.

Mám záujem o všetkých 5 dielov .....kde sa mám postaviť do radu ?

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 7256

Budem chodiť s otvorenými očami a ušami, buď trpezlivý. Ty už toľko v rade nestoj, mysli na svoje kŕčové žily :-)

0 0

Mám to doživotne :-)

Numizmatika prináša okrem mnohých starostí a večného štúdia, aj mnoho radostí, drobných či väčších potešení, až po chvíle ktorým hovorím, že pohladia dušu.
Dnes som mal stretnutie s jedným váženým a rešpektovaným zberateľom a obchodníkom, ku ktorému i ja prechovávam úctu a uznanie. Popri viacerých témach ktoré sme preberali, prebehli aj nejaké vzájomné výmeny a aj obchody. Pred rozlúčením som zostal trochu (pozitívne) zaskočený, tento pán mi v rámci dlhšej a korektnej spolupráce venoval nevšedný a nečakaný dar. Korunovačný žetón Ferdinanda III. na rímskeho cisára v Rezne (Regensburgu) 30. decembra 1637. Keď pozriete foto nižšie, možno trochu zvraštíte obočie nad stavom tohoto žetónu, ale to nie je v tomto prípade podstatné. Nie len preto, že “darovaného koňovi na zuby nepozeraj”, ale tento žetón pochádza nespochybniteľne zo zbierky Eduarda Polívku. Takže pre mňa má dvojnásobnú emocionálnu hodnotu a rozhodne zostane v mojej zbierke doživotne. Nebudem ho ani čistiť, čo by mu rozhodne vizuálne prospelo, pretože to ani neviem, a navyše by som ho tak povediac vysterilizoval a odstránil odtlačky prstov pána Polívku aj pána ktorý mi žetón daroval.
Popri tom ešte jednu poznámku k rímskej korunovácii Ferdinanda III. Mnohé zdroje (napríklad aj Wikipédii) uvádzajú dátum tejto korunovácie 22. december. Na žetóne a aj v odbornej literatúre je uvádzaný dátum 30. december.

Editováno: 1.12.2016 16:37
0 0

Blahoželám pekné gesto.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7262

Ďakujem Jozino, naozaj ma to veľmi potešilo. Dnes sa takéto niečo už tak často nevidí…

0 0

Tak prvý diel už je na ceste za hubičku

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7265

No tak to treba dúfať, že to kupuješ od baby :-)

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 713 )

Partneri

Reklama