Dnes je sobota 24.7.2021 - 12:05:39 7 užívateľov online - neprihlásený

Zaujímavé články z iných webov

K myšlienke založiť tento blog ma priviedlo prečítanie pozoruhodného článku autorky PhDr Daniely Dvořákovej CSc, vedeckej pracovníčky Historického ústavu SAV v Bratislave. Týka sa stretnutia českého kráľa a rímsko nemeckého cisára Karla IV., poľského kráľa Kazimíra III. Veľkého a uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého na Višegráde v roku 1335, ktoré malo ďalekosiahly historický význam a dosah.
Často sa stretávame so zaujímavými článkami, na ktoré je zahodno upozorniť a tento blog na to vytvára priestor. Tak ak natrafíte na nejaký článok, ktorý by ste chceli dať do pozornosti ostatným, tu je to správne miesto.

Komentáře

Neviem či to tu už niekto dával ale pekne sa rozrastajúci prehľad o pokladoch:

https://pieroaz55.blog.pravda.sk/…a-slovensku/

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

1 0

Rašínova reforma stvorila československú korunu

Koruna. Mena, ktorú sme na Slovensku vymenili za euro. U našich susedov je to príbeh úplne iný. Po vyše sto rokoch od rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie je Česká republika posledným nástupnickým štátom, ktorý ešte stále používa menu s názvom koruna. Ako vznikla tak silná tradícia? A kto je dodnes považovaný za otca českej koruny?
Po vzniku Československej republiky 28. októbra 1918 prepukli na mnohých miestach veľké oslavy. Vysokí politici si však uvedomovali, že pravý čas na oslavy ešte nenastal. Vnikla prvá československá vláda, tiež známa ako vláda národnej jednoty. Predsedom sa stal Karel Kramář a jednu z najvýznamnejších funkcií, post ministra financií, obsadil Alois Rašín. Stál na čele najmocnejšej hospodárskej inštitúcie. Ministerstvo financií okrem správy finančnej a menovej oblasti rozhodovalo aj o vývoze a dovoze, o prijímaní zahraničných úverov, o nostrifikácii cudzích podnikov a pod.
https://historyweb.dennikn.sk/…ensku-korunu

1 0

Ako sa zhodnotili naše hobby

http://www.sberatel.info/…o-investice/

1 0

Číňania idu s dobou

http://www.sberatel.info/…skych-rarit/?…

0 0

0 0

http://www.corycats.sk/mint/index.php?…

O kremnickych dukatoch. Pekne spracovaný web.

1 0

Kríza-nekriza, zberateľstvo ide ako píla :) http://www.sberatel.info/…400-milionu/

1 0

Miliónová bankovka

http://www.sberatel.info/…a-za-milion/

1 0

K výstave v Národním Muzeu

http://www.sberatel.info/…ovni-poklady

1 0

Hrdina českých zemí Přemysl Otakar I.: Co všechno musel podstoupit kvůli Zlaté bule sicilské?

Zlatá bula sicilská je dokument, který změnil vnímání českých zemí v tehdejší středověké společnosti evropských zemí. A to vše díky panovníkovi, který neváhal pro svoji zemi udělat to, co bylo potřeba. Ačkoliv to dnes zní až neuvěřitelně. Co musel Přemysl Otakar I. podstoupit? To zjistíte v pořadu internetové televize Mall TV Životy slavných.
https://www.blesk.cz/…icilske.html

0 0

Pustý kút Uhorska premenil na kultúrnu krajinu. Kto bol František Štefan Lotrinský?

Poznáme ho predovšetkým ako manžela Márie Terézie, formálneho spoluvládcu a rímsko-nemeckého cisára. František Štefan Lotrinský bol však napriek množstvu svojich titulov mužom bez faktickej politickej moci.

Napriek tomu sa aj do našich dejín výrazne zapísal ako nadaný podnikateľ a obchodník, ktorý neraz vypomáhal aj štátnej pokladnici vysokými pôžičkami.

Vari najvýraznejšie sa jeho prítomnosť podpísala na panstve v Holíči a blízkom okolí. A nie je to len nádherný kaštieľ, postavený v duchu viedenského tereziánskeho klasicizmu, ale aj početné manufaktúry v okolí a unikátny štvorkrídlový žrebčín v Kopčanoch. Holíčska keramika sa práve vďaka schopnostiam a vytrvalosti Františka Štefana Lotrinského stala vo svojej dobe pojmom a jeho manufaktúry na výrobu tkanín v Šaštíne zasa zásobovali cisársku armádu.

Napriek obrovským majetkom však často vystupoval ako muž, ktorý si nepotrpel na dvorské cerémonie a súčasníci mu vyčítali, že vedie takmer až meštiansky spôsob života.

Kto bol teda František Štefan Lotrinský a akým spôsobom ovplyvnil aj život na Slovensku? A v akom stave je architektonické dedičstvo, ktoré nám po ňom zostalo?

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/…trinsky.html

1 0

Rekordy na aukre

Článok ktorý sumarizuje najzaujímavejšie /najdrahšie predaje na aukre za minulý mesiac. Numizmatika si viedla celkom so cťou.
http://www.sberatel.info/…jvice-penez/

2 0

https://www.cas.sk/…0-tisic-eur/

Editováno: 29.10.2020 19:46
2 0

Päťtisícka za milión

https://tn.nova.cz/…o-aukce.html

1 0

A opäť 10 dukat. https://style.hnonline.sk/…tasicice-eur
Táto minca vzbudzuje záujem aj u nenumizmatickej verejnosti, čo je dobre, svedčí o tom spústa článkov v bulvári aj prebiehajúca fejsbrúkova súťaž…

Editováno: 5.11.2020 20:49
1 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 13853

https://e.dennikn.sk/minuta/2131612/?…

0 0

Čo k tomu dodať :)

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 13879

Aukčný poplatok :-)

1 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 13883

Korlen napsal:

Aukčný poplatok :-)

Ten už je dodaný netto to bolo 950 000 či? :)

0 0

Aha, áno, pardón, 1140000 je už suma s aukčným poplatkom, samotná dosiahnutá cena v aukcii bola, ako píšeš, 950 000 eur.

0 0

Margaréta Rakúska odmietla anglického kráľa a vládla namiesto mužov

Margaréta Rakúska (1480–1530) bola jedinou dcérou Maximiliána I. Habsburského a Márie Burgundskej. V roku 1482 podpísal Maximilián mierovú zmluvu s francúzskym kráľom Ľudovítom XI., v ktorej sa zaviazal, že Margaréta sa vydá za dauphina Karola. O rok neskôr odcestovala do Francúzska. Pod dohľadom vychovávateľky a snúbencovej sestry-regentky Anny Francúzskej sa ocitla v skupine detí, ktoré dostali vynikajúce vzdelanie (medzi nimi bola aj Lujza Savojská, neskôr matka Františka I.). Margaréta ovládala niekoľko jazykov, bola sčítaná, zaujímala sa o architektúru, hrala na hudobných nástrojoch a písala poéziu. V roku 1491 však Karol zrušil zasnúbenie a oženil sa s nevlastnou matkou Annou Bretónskou, aby si zaistil Bretónsko. Margaréta sa však mohla vrátiť do Burgundska až v roku 1493.
https://historyweb.dennikn.sk/…miesto-muzov

0 0

http://www.sberatel.info/…-700-mld-kc/

Aspoň tí Česi majú rozum. Ľudia si v dôsledku svojej pohodlnosti neuvedomujú, že zrušením hotovosti sa úplne oberú o kontrolu nad svojimi financiami. To čo ľuďom svieti na účte totiž nie sú peniaze, ale len záväzok banky, že ich raz vyplatí, ktorý je krytý zase len záväzkami iných ludí (ich úverov) voči banke. Ľudí o ktorých nič neviete. A na všetko toto zase dozerájú ľudia o ktorých nič neviete. V dnešnom svete GDPR, keď sú ľudia na seba a svoje súkromie neskutočne hákliví je prinajmenšom úsmevné ako sú ľudia ochotní zveriť jednu zo svojich základných potrieb kompletne do rúk niekomu cudziemu.

Editováno: 26.11.2020 06:25
1 0

3 diel kroniky CSR

http://www.sberatel.info/…vel-kosatik/

“…Sbírám taky pamětní mince, vydávané národní bankou, o tom otec říkal, že je to vlastenecká povinnost, tak se té povinnosti držím…”

Takto podobne to vnímam aj ja :)

0 0

História Napoleonov prešporský mier

https://www.postoj.sk/…sporsky-mier

0 0

Poklad v Brne

https://www.novinky.cz/…eti-40345653

0 0

Nález keltských mincí

Vidíte, vtáky treba pozorovať… :) https://zaujimavysvet.webnoviny.sk/…-milion-eur/

0 0

Pár zaujímavosti pre zberateľov bankoviek
http://www.sberatel.info/…a-notafilie/

1 0

https://kultura.pravda.sk/…-jan-kulich/

Dobri kamarat neľem slucha co hutoriš . . . aľe i doľiva!

0 0

https://www.novinky.cz/…aky-40345517#…

0 0

Minca roka 2021

Víťazi v rôznych kategóriách v ankete minca roka. Z obehových nemecké 2 euro pád berlínskeho múru.
https://www.numismaticnews.net/…-coty-awards

1 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 537 )

Partneri

Reklama