Dnes je sobota 13.7.2024 - 8:56:20 9 užívateľov online - neprihlásený

10 a 20 koruny FJ I. - aktuálny stav a predpoklady vývoja

Tento blog zakladám na základe viacerých otázok, zväčša začínajúcich (ale nie len), zberateľov i pre veľmi zaujímavú situáciu, podľa mňa, okolo týchto krásnych mincí. 10 koruny FJ I. sa tešia dlhodobo mimoriadnej obľube medzi zberateľmi, jednak pre svoje čaro, cenovú dostupnosť, ako aj donedávna ich dostupnosť na trhu. Na túto tému sme viedli diskusie často krát už v minulosti na iných portáloch a názory sa rôznili. Veľká časť zberateľov bola názoru, že 10 korún FJ I. je na trhu také množstvo, že s výnimkou tzv. nedostupných ročníkov (1895 KB a 1915 KB) a vzácnejších (1896, 1913 a 1914 všetky KB, prípadne ešte jubilejnej 1908) sa nemá cenu nijako vzrušovať a tieto mince sú odsúdené na kopírovanie trhovej ceny zlata plus nejaké tie % podľa stavu. Druhá skupina, ku ktorej som patril aj ja, mala skôr názor, že tieto mince sa postupne vytrácajú z trhu a stále väčší problém je získať ich v nadštandartnej kvalite, čo bude mať za následok tlak na tieto mince z pohľadu dostupnosti a následne logicky aj ceny. Iste si všetci pamätáte, že pred nie tak dlhým časom ste si otvorili napríklad české Aukro a mohli ste medz 10 korunami vyberať do bezvedomia. Dnes tam je zopár kúskov zväčša najbežnejších ročníkov a v smutných stavoch. Mám osobnú skúsenosť pri uzatváraní sady, že niektoré ročníky v naozaj slušných stavoch si vyžadujú už značnú trpezlivosť, diplomaticky povedané. Ďaľším aspektom hodným zreteľa je objektívny fakt, že v poslednom období niektoré 10 koruny (aj 20 koruny, ktorých sa to rovnako týka, len nechcem priveľmi skomplikovať tému) v stavoch aUNC doslova trhali cenové rekordy a dosiahli aj dvojnásobnú cenu oproti najvyššej katalógovej cene. Takýchto znakov smeru vývoja je viacero. Všimol som si napríklad, že v nastávajúcej aukcii M&Ch, dokonca ani eLive aukcii nie je jediná 10 koruna. Neviem a reálne dôvody môžu byť aj inde, ale zatiaľ sa osobne domnievam, že sa do tejto aukcie nepodarilo zabezpečiť tieto mince v dostatočnom rozsahu a najmä kvalite tak, ako si aukcia tejto úrovne žiada.
Ak vezmeme do úvahy, že 10 a 20 koruny sú všeobecne veľmi rozšírene zbierané, že za obdobie od ich vzniku, teda 124 až 101 rokov sa ich nespočetné množstvo zničilo, že sa dá len odhadovať osud ďaľšieho veľkého množstva týchto mincí cez obe svetové vojny, ďalej, že sa pôvodne jednalo o celkom bežné obeživo a tak sa aj používalo, mincí v ešte zbierkových stavoch sa dochoval len zlomok. Pamätníci a lepšie informovaní vedia, že napríklad v deväťdesiatych rokoch chodili do Viedne nakupovať 10 koruny rumunskí obchodníci doslova na kýble a ich koniec sa dá len domnievať, že v tom čase sa z rovanakých zdrojov zháňal nedostatkový materiál do zlatníckych dielní..
Ja vidím ďaľšiu súvislosť aj v tom, že po páde investičného zlata v pokrízovom období, sa mnohí investori a v niekoľkých vlnách, rozhodli pre predsa istejšiu pôdu – numizmatiku, kde napríklad pri 10 a 20 korunách FJ I. je podobné riziko zminimalizované na celkom inú úroveň. Títo “investiční zberatelia” (tento názov sa celkom ujal) často nemajú finančné obmedzenia a nekupujú jednu – dve mince zo sady, ale hneď celú sadu, alebo sady a tieto sa na dlhú dobu skryjú v ich trezoroch, teda sa z trhu stratia. A kupujú bez ohľadu na ročníky a niekedy aj stav, ak nemajú dobrých poradcov, takže popri vzácnejších ročníkoch o ktorých som písal vyššie, sa na dlhú dobu odporúčajú aj perspektívne ročníky (podľa mňa všetky KB do roku 1903 plus 1912 a rakúske 1896 a 1909 Schwartz) a aj celkom “bežné” ročníky (1903 KB – 1911 KB a rakúske, podľa mňa, mimo 1896 a 1909 Schwartz). Pozornejší zberatelia si tento trend samozrejme všimli a tiež tieto mince držia v predpoklade tlaku na cenu a nevracajú ich na trh.
Suma sumárum, bude rozhodne zaujímavé túto situáciu a vývoj sledovať. Pôvodne som chcel napísať len krátku úvahu a úvod blogu, ale trochu to ušlo, aj keď som sa usiloval byť stručný, ale táto téma je tak široká, že by sa dalo písať ešte dlho. Chcem ešte povedať, že vyššie napísané sú moje osobné postrehy a nijako ich nikomu nevnucujem. Je ľahko možné, že mnohí budú mať iné skúsenosti a názory na stav a prognózy. Ale práve preto, že je to veľmi vďačná, a aktuálne aj populárna, téma som založil tento blog a verím, že sa vyjadríte viacerí.

Komentáře

Já jsem sadu poskládal, nevím jestli za neuvěřitelných, nicméně 6 300 eur…

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 6477

Jarchar napsal:

Já jsem sadu poskládal, nevím jestli za neuvěřitelných, nicméně 6 300 eur…

a to moju kompletnu sadu KB mimo rocnikov 1895 a 1915 na jar roku 2013 nikto nechcel za 3900€.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 6477

Jarchar napsal:

Já jsem sadu poskládal, nevím jestli za neuvěřitelných, nicméně 6 300 eur…

No dosť podstatné, resp. najpodstatnejšie sú stavy mincí vo Vašej sade. Nie je to malá suma a donedávna tiež nepredstaviteľná. Doslova pred pár týždňami tu písal Karel o uhorskej sade za 5900 eur, ak sa dobre pamätám, čo bola skutočne veľmi vysoká cena, ale zas tam mali byť mince v stave good EF – aUNC, čo vec stavalo do iného svetla a sám som sa vyjadril, že pri tom stave by som o kúpe uvažoval. Ale toto všetko sú len také krátke zastavenia v čase, o rok, dva budú tieto diskusie veľmi pravdepodobne úsmevné, tak ako keď teraz KB1328 píše, ako pred tromi rokmi nikto takúto sadu za 3900 nechcel…
V tom roku tiež nebol problém kúpiť UNC dukát Karla IV. bežného ročníku za 280 – 300 a rovnako bežný ročník svd…

Editováno: 4.11.2016 13:34
0 0

Pouze upřesňuji, že suma je za KB i b.z.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 6482

V tom prípade, ak sa jedná o aspoň štandartné stavy, gratulujem.

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6484

Děkuju; standardní stavy jsou to určitě.

0 0

Kdeze su tie casy, ked sa dali kupovat taketo loty 10 korun v aukciach…

0 0

Je to s našimi 10 korunami, zdá sa, stále náročnejšie, ale stále sa občas dá získať nejaký kúsok aj v lepších stavoch a z vyhľadávaných ročníkov. Z dnešnej skúsenosti, treba skoro vstať, ak sa dá, vopred sa dohodnúť a vedieť kam ísť. Prvý sa poteší a vyberie z dvoch troch kusov, druhý sa musí popreberať v tom čo zostalo, no a tretí a ďaľší už odchádzajú smutnejší. Tento krát to bol stále atraktívnejší rakúsky ročník 1896. Cena 170 eur.

0 0

aj ja si myslim,ze som dnes dobre kupil. :-),hoci pôvodny plan mi nevysiel

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 6537

ten rakušák´96 sa tam dnes predal aj za 215 eček … aunc …

0 0

10K 1896KB

necelých 300€

na stav podľa foto celkom príjemná cena

http://aukro.cz/…8556169.html

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

10K 1893KB

necelých 140€

na stav podľa foto celkom príjemná cena

http://aukro.cz/…1467445.html

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Re: 10K 1893KB
Odpoveď na príspevok č. 6576

No tak pri hodnotení stavu, podľa fotiek ktoré sú k dispozícii, by som bol naozaj opatrný. Najmä pri reverze 1896ky…

0 0

No dnes to bol na burze Vajnorská naozaj 10 korunový zážitok. Túto burzu nemám tak zažitú a tak som prišiel o hodinu skôr ako bolo treba. Tak som tam prešľapoval na snehu s dažďom, skvelý začiatok. Ale výhoda zas bola, že som sa s priateľom – predajcom, faleristom, dostal takto dnu medzi úplne prvými. Čo bolo moje šťastie, lebo som takto ukoristil príjemnú 10 koronu 1913 KB (foto nižšie) v cene ktorá sa ešte dá vydržať. Musím povedať (a sám to nemám veľmi rád v inzerátoch, že fotoaparát skutočne vidí víc ako oko, tá minca naozaj vyzerá lepšie ako na foto).
No ale zážitok prišiel potom. Zvítal som sa s jedným silnejším predajcom a ešte než sa stihol vybaliť a kúpiť si stôl, už tam mal dohodnutého klienta. Všetko 10 koruny, rakúske aj uhorské. V liste z albumu boli prázdne len dve okienka, takže spolu 10 mincí. Celý obchod trval asi tri minúty. Pán bral všetky do jednej. A ešte bolo málo. Podotýkam, že stavy neboli (minimálne niektorých) na odpadnutie a ceny začínali pri bežných ročníkoch na 150 eurách a boli tam aj vzácnejšie ročníky, kde bola cena nad 400 eur. Potom sa ešte kutralo v kufríku predajcu a pán vzal ďaľšie dve či tri mince. Takže spolu 12 – 13 10 korún Františka Jozefa. Tým že poznám oboch pánov, nezavadzal som a tak viem, že kupujúci vyplatil 2500 eur. No a posledná pikoška, tento istý človek nakupoval 10 koruny ešte u iného predajcu, kde som už ale nebol prítomný a podrobnosti neviem povedať. No, zdá sa, že naozaj žijeme dobu desaťkorunovú :-)

Editováno: 12.11.2016 11:18
0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 6733

Ano, vykúpili sme to tam. Skladám ľuďom sady a potrebujem materiál. To sa občas stáva … :-)

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6737

Karle, poprosím, mysli aj na mňa ;)

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6742

Slamec napíš mi do správy čo Ti chýba. Skúsim Ti to zabezpečiť na decembrovú burzu v TN kde si hovoril že prídeš.

0 0

Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6742

Ano …

0 0

Re: Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6744

Korlen napsal:

Slamec napíš mi do správy čo Ti chýba. Skúsim Ti to zabezpečiť na decembrovú burzu v TN kde si hovoril že prídeš.

slamec ak prides na decembrovu burzu v tn,tak pridem aj ja.nemal som sice v plane tam ist,kedze sa budu blizit vianoce,ale rad sa s tebou zoznamim osobne,kedze rok dozadu si mal prist na gulasku do kosic,a neprisiel si.a inac korlen, ja by som osobne chcel do zbierky 10 koronu f.j. vyrocnu v kvalite about unc-unc..vies zohnat?

Editováno: 12.11.2016 20:18
0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 6733

Korlen napsal:

No dnes to bol na burze Vajnorská naozaj 10 korunový zážitok. Túto burzu nemám tak zažitú a tak som prišiel o hodinu skôr ako bolo treba. Tak som tam prešľapoval na snehu s dažďom, skvelý začiatok. Ale výhoda zas bola, že som sa s priateľom – predajcom, faleristom, dostal takto dnu medzi úplne prvými. Čo bolo moje šťastie, lebo som takto ukoristil príjemnú 10 koronu 1913 KB (foto nižšie) v cene ktorá sa ešte dá vydržať. Musím povedať (a sám to nemám veľmi rád v inzerátoch, že fotoaparát skutočne vidí víc ako oko, tá minca naozaj vyzerá lepšie ako na foto).

No ale zážitok prišiel potom. Zvítal som sa s jedným silnejším predajcom a ešte než sa stihol vybaliť a kúpiť si stôl, už tam mal dohodnutého klienta. Všetko 10 koruny, rakúske aj uhorské. V liste z albumu boli prázdne len dve okienka, takže spolu 10 mincí. Celý obchod trval asi tri minúty. Pán bral všetky do jednej. A ešte bolo málo. Podotýkam, že stavy neboli (minimálne niektorých) na odpadnutie a ceny začínali pri bežných ročníkoch na 150 eurách a boli tam aj vzácnejšie ročníky, kde bola cena nad 400 eur. Potom sa ešte kutralo v kufríku predajcu a pán vzal ďaľšie dve či tri mince. Takže spolu 12 – 13 10 korún Františka Jozefa. Tým že poznám oboch pánov, nezavadzal som a tak viem, že kupujúci vyplatil 2500 eur. No a posledná pikoška, tento istý človek nakupoval 10 koruny ešte u iného predajcu, kde som už ale nebol prítomný a podrobnosti neviem povedať. No, zdá sa, že naozaj žijeme dobu desaťkorunovú :-)

minuly mesiac som bol na burze na vajnorskej a mal som smolu nic pre mna tam nebolo,jedine to ze som stravil dlhsi cas v rozhovore s panom ktory vyrába kazety.ale bol to podnetny rozhovor.

0 0

Lanci si starý kozák a vieš, že najlepšie je si dohodnúť konkrétne veci so silným predajcom, priebežne s ním komunikovať, ak sa dá a ísť na istotu na rezervovaný tovar. A na burzu prísť medzi prvými a kráčať rovno k správnemu stolu. Najmä ak ide o aktuálne nedostatkový a vyhľadávaný materiál. V rámci hesla kto skôr príde, ten skôr melie :-)

Editováno: 12.11.2016 20:30
0 0

korlen som len amater ktory sa snazi zorientovat v peknych minciach.ty si skuseny ja sa od teba len ucim,sice dialkovo,ale ucim,tak ako aj od inych starych harcovníkov. :-)

0 0

Re: Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6744

dopyt mám aj v inzeráte, ktorý priebežne aktualizujem ;-)

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Re: Re: Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6747

budem rád, keď sa konečne stretneme aj osobne a skúsim ti pohľadať aj jubilejnú – mal by som mať jednu v poličke aj keď UNC nebude

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Dnešné potulky po Záhorí

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7049

Korlen napsal:

Dnešné potulky po Záhorí

A že huby nerastú.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 7049

krásne kúsky ;)

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Myslím ,že tento príspevok sa sem hodí. Dnes som mal po Bratislave niekoľko numi stretnutí a tým, že každé bolo v blízkosti niektorej silnejšej záložne, som si nastavil program tak, aby som do každej mohol nazrieť. Asi nenapíšem nič nového. Ani v jednej som nenašiel jedinú 10 či 20 korunu Františka Jozefa. V jednej bol Umberto a v druhej zas 20 frank kohútik, ale inak vôbec nič pôvodného. Samé novorazby dukátu FJ 1915, jeden dva štvordukáty FJ, schillingové investičné mince a utrum. Nula. Nič.
Pamätníci (a zas to nemusia byť až takí pamätníci), si pamätajú, že ešte pred nie veľa rokmi ste si mohli spomedzi napríklad 10 a 20 korún FJ vyberať že ste zabudli ako vyzerala prvá čo ste pozerali. Dnes nie je čo pozerať. Pre niekoho dobrá, pre niekoho zlá správa. Ale trend myslím celkom jedoznačný…

0 0

Na dnešnej predvianočnej burze TN sa pri troche snahy a šťastia, dali objaviť aj milé kúsky z oblasti tohoto blogu. Napríkad 10 koruna 1905 bz, ale s razobným leskom v poli. Škoda že jej niekto trochu oškrel bradu, ale i tak myslím nie všedný stav.

Editováno: 11.12.2016 15:39
0 0

Alebo uhorská 10 korona s omnoho pestrejšou minulosťou, teda stopami obehu (čo mi nejak zvlášť pri týchto minciach nevadí, k nim to patrí), ale zas stále menej sa objavujúci ročník 1899.

Editováno: 11.12.2016 15:52
0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 726 )

Partneri

Reklama