Dnes je sobota 24.7.2021 - 11:56:46 10 užívateľov online - neprihlásený

Zaujímavé články z iných webov

K myšlienke založiť tento blog ma priviedlo prečítanie pozoruhodného článku autorky PhDr Daniely Dvořákovej CSc, vedeckej pracovníčky Historického ústavu SAV v Bratislave. Týka sa stretnutia českého kráľa a rímsko nemeckého cisára Karla IV., poľského kráľa Kazimíra III. Veľkého a uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého na Višegráde v roku 1335, ktoré malo ďalekosiahly historický význam a dosah.
Často sa stretávame so zaujímavými článkami, na ktoré je zahodno upozorniť a tento blog na to vytvára priestor. Tak ak natrafíte na nejaký článok, ktorý by ste chceli dať do pozornosti ostatným, tu je to správne miesto.

Komentáře

Príťažlivá, neuchopiteľná, mätúca a nekonečne očarujúca. Taká bola Sissi

Sissi – náhodná cisárovná je príbeh plný historických detailov a očarujúcich postáv, vďaka čomu ponúka úchvatný pohľad na jeden z najfascinujú­cejších panovníckych rodov v histórii.
http://style.hnonline.sk/…a-bola-sissi

0 0

...menová reforma uskutočnená v roku 1953, ktorú takmer nikto nečakal..

O tejto reforme sa dočítate na internete mnoho zaujímavostí. Mňa však konkrétne zaujal príbeh bankoviek, ktoré nahradili našu menu v roku 1953 ako dôsledok novej menovej reformy. Neboli totižto navrhnuté našimi československými umelcami, ako tomu v takýchto prípadoch bolo zvykom, ale umelcami sovietskymi. Dôvod bol jednoduchý. Menová reforma bola do poslednej chvíle prísne utajovanou záležitosťou. Nemal sa o nej nik dozvedieť, aby ľudia nepanikárili, nevyberali peniaze z bánk a nezačali sa peňazí húfne zbavovať nákupom tovarov. Avšak pár dní pred jej spustením dňa 1. júna 1953, sa medzi občanmi o tomto pláne začalo šuškať. Stalo sa z toho akési verejné tajomstvo. Niekto informáciu zrejme pustil na verejnosť. Buď vedome, alebo sa jednoducho pri štamperlíku preriekol. Väčšina tomu však odmietala uveriť, veď predsa všetci najvyšší politickí činitelia na čele s prezidentom Antonínom Zápotockým túto „fámu“ hneď dementovali a ubezpečovali občanov, že nič také sa neplánuje, že je to jednoducho nezmysel. A predsa sa tak stalo. Tí šťastnejší sa peňazí zbavovali kúpou drahších tovarov, nehnuteľností, či umeleckých diel.
Keďže všetko malo prebehnúť v tajnosti, bolo rozhodnuté, že celú „zákazku“ zrealizuje Sovietsky zväz. Ten sa mal postarať o vytlačenie bankoviek, vyrazenie nových mincí, ako aj ich nový grafický návrh. Keby sa toto všetko riešilo priamo v Československu, riziko, že by to preniklo na verejnosť, bolo omnoho vyššie, ako keď sa to zrealizuje tisícky kilometrov od nás…
https://markosalini.blog.sme.sk/…navrhol.html?…

0 0

Výletné miesta Prešporka

Od polovice 18. storočia sa v súvislosti s mimoriadnym postavením Prešporka ako hlavného, snemového a korunovačného mesta Uhorska zmenila aj úroveň jeho kultúrnych štandardov, ku ktorým patrí aj vznik verejných oddychových a vychádzkových zón. Prišla tiež postupná zmena nazerania na krajinu v mnohých oblastiach: v záhradníctve, maliarstve, filozofii, literatúre či barokovej lyrickej poézii.
https://www.webumenia.sk/kolekcia/89

0 0

Bláznivý príbeh bratislavského korunovačného pahorku

V centre Bratislavy sa po mnohé roky nachádzal jeden veľmi vzácny pahorok. Možno skôr pahorčok. Nebol totižto veľmi veľký. Avšak nebol to len taký obyčajný pahorok.
Môžeme povedať, že to bol doslova kráľovský pahorok. Na tomto, povedzme, hlinenom kopčeku sa totižto končil korunovačný sprievod čerstvo pomazaného kráľa Uhorska. Dnes by ste ho však darmo hľadali. Na tomto malom kúsku zeme, pár metrov štvorcových, sa však tvorili dejiny. Dejiny priam bláznivé. A kdeže sa ten korunovačný pahorok nachádzal? A prečo sa nám do dnešných dní takáto vzácnosť a rarita nezachovala?
Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. A vďaka tomu niečomu zlému sa Bratislava stala na dlhé roky metropolou Uhorska a novým korunovačným mestom uhorských kráľov. A to niečo zlé sa prihodilo v roku 1526. Rok, ktorý by sme si všetci mali pamätať z učebníc dejepisu. V tomto roku totižto postihla Uhorsko katastrofa pri Moháči, kde boli uhorské vojská rozdrvené vojskami Osmanskej ríše v dôsledku čoho dochádza k pomalému rozpadu Uhorska. Osmanské vojská po tejto víťaznej bitke postupovali čoraz vyššie a vyššie až narazili na prírodnú bariéru, na rieku Dunaj. Turci v tom čase nemali dostatočné technológie na stavbu lodí, ktorými by dokázali prebrodiť väčšie rieky aj so svojimi mnohopočetnými vojskami aj s celým vojenským arzenálom. Dunaj zachránil značnú časť dnešného územia Slovenska pred plienením Osmanských vojsk.
Vtedajšie korunovačné mesto Uhorska, Stoličný Belehrad, bolo Osmanskými vojskami takmer zrovnané so zemou. Kompletne zničili korunovačný chrám a preto bolo potrebné nájsť nové korunovačné sídlo v takom meste, v ktorom by bolo chránené pred zničujúcou silou Osmanských vojsk. A voľba preto padla na Bratislavu. Vďaka Moháčskej katastrofe sa Bratislava stala na 267 rokov novým korunovačným mestom uhorských kráľov od roku 1563 do roku 1830 ( po tomto roku sa novým korunovačným mestom stáva Budín. Spojením dvoch miest, Budín a Pešť, vzniká v roku 1873 nové hlavné mesto Uhorska – Budapešť). Prvý uhorským kráľom korunovaným v Bratislave bol Maximilián II. Habsburský, ktorého v Bratislave korunovali dňa 8.9.1563. Že vám to meno niečo pripomína? Správne. Na Hlavnom námestí v Bratislave sa totižto nachádza jedna z najkrajších fontán a nesie meno Maximiliánova fontána (nesprávne tiež označovaná, ako Rolandova fontána). Je najstaršou fontánou na území Bratislavy a stojí na tomto mieste už od roku 1572. Nová fontána sa stala zároveň pomníkom prvého kráľa korunovaného v našom meste a na večné časy pripomína obyvateľom mesta nielen osobu panovníka, ktorý ju dal postaviť, ale aj jeho zásluhy…
https://markosalini.blog.sme.sk/…pahorku.html?…

0 0

Numizmatik: Kremnickí medailéri

https://korzar.sme.sk/…ileri-1.html?…

Numizmatik: Kremnickí medailéri – (1)

Legendárny umelec Miroslav Rónai patrí k špičke slovenskej medailérskej tvorby.

Syn významného sochára Branislav Rónai pokračuje v rodinnej tradícii, ku ktorej neodmysliteľne patrí plošné a plastické rytie kovov.

Od skvelých kremnických medailérov sme dostali pozvanie na atraktívnu výstavu, ktorá sa konala 18.3.2016 v sú­kromnej galérii ARTeSKa. Na vernisáži boli prítomní autor projektu Miroslav Rónai a syn Branislav. Ú

spešní umelci poskytli pre denník Korzár zaujímavé informácie o svojej tvorbe. Program bol obsiahly, dnes uverejňujeme úvodnú časť nášho rozhovoru.
Prvé úspechy

Od Miroslava Rónaia sme sa dozvedeli, že prvé úspechy dosiahol ešte pred rozpadom federácie. Po Nežnej revolúcii vypísala Štátna banka československá konkurz na návrh 10-korunových mincí.

S portrétom T. G. Masaryka spolu s námetom štátneho znaku …

https://korzar.sme.sk/…ileri-2.html?…
NUMIZMATIK: Kremnickí medailéri – (2)

Dve generácie československých medailérov usporiadali v Košiciach jedinečnú výstavu.
Majiteľ súkromnej galérie ARTeSKa slávnostne otvoril vernisáž výstavy mincí, medailí a ďalších zaujímavostí. Osobne privítal dvoch legendárnych umelcov z Kremnice. Uviedol, že Miroslav Rónai je predstaviteľom strednej generácie medailérskej tvorby, syn Branislav (na snímke vľavo) je pokračovateľom rodinnej tradície.

V úvodnom príhovore Dr. Štefan Kúsek zdôraznil že M. Rónai patrí k významným československým autorom a ako jediný má svoju tvorbu aj v platine. Je mimoriadne úspešný, pravidelne vyhráva súťaže nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Po politických zmenách v roku 1989 M.Rónai využil nové možnosti, ktoré zmena režimu priniesla.

Využil jedinečnú príležitosť, začal sa venovať tvorbe liatych a razených medailí. Vďaka slobode prejavu a voľnej kompozícii sa otvorili pre nadaného umelca ďalšie možnosti. Vystavoval v Paríži, Helsinkách, Londýne, Moskve a Budapešti. Oficiálnu časť ukončil M. Rónai krátkym príhovorom. Hostí srdečne privítal a pozval prítomných na prehliadku výstavy.
Vkusne usporiadané exponáty

Prítomných príjemne prekvapili vkusne usporiadané exponáty, ktoré …

Editováno: 25.9.2017 12:59

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Numizmatik: (Ne)výherné návrhy mincí

https://korzar.sme.sk/…y-minci.html

Numizmatik: (Ne)výherné návrhy mincí

So svetoznámym kremnickým medailérom Branislavom Rónaiom sa bežne stretávame v Košiciach.

Od nášho posledného rozhovoru, ktorý uverejnil denník Korzár 15. 4. 2016 uplynul viac než rok.

Skvelý umelec nám ochotne porozprával o novinkách a sadrových modeloch, na ktorých práve pracuje.

Na úvod nám Branislav Rónai prezradil, že má veľa práce, ročne vymodeluje asi 50 mincí a medailí. Pri praktickej realizácii averzu a reverzu to predstavuje asi 100 sadrových modelov.

Skvelý umelec v týchto dňoch pripravuje nerealizované repliky nevydaných československých min­cí.

Zberatelia s obľubou vyhľadávajú franky, groše a stotiny, ktoré boli po rozpade monarchie súčasťou menovej reformy.

Pôvodné návrhy netradičných československých mincí s nominálnou hodnotou 1, 2 a 5 frankov vyhotovil akademický sochár Josef Šejnost. …

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Výpalník Imrich Tököli. Kurucký kráľ zobral mesto pod ochranu a potom ho vyplienil

https://history.hnonline.sk/…ho-vyplienil

0 0

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Založili Uhorsko Slováci?

Ako píše autor : "Je to azda trochu bulvárnejší nadpis, ale skutočnosť je taká, že na túto otázku je možné odpovedať: áno – aj. "
Podľa môjho názoru ale zaiste nie zle blog prečítať.
https://misosestak.blog.sme.sk/…slovaci.html?…

0 0

Pri Lučivnej objavili poklad, stovky mincí zo 17. a 18. storočia
Džbán s mincami bol zakopaný na hrebeni nad jaskyňami.

https://spis.korzar.sme.sk/…torocia.html

Editováno: 4.10.2017 12:46

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Pred 1285 rokmi sa odohral boj, v ktorom sa rozhodovalo o budúcnosti Európy.

Moslimskú inváziu do Európy zastavil muž, ktorý drvil protivníkov ako kladivo.

Písal sa rok 732, keď Franskej ríši, oslabovanej neustálymi vnútornými rozbrojmi a súperením o moc, hrozilo veľké nebezpečenstvo. Bolo to už dvadsať rokov, čo sa arabské a berberské vojská vylodili na Pyrenejskom polostrove, zničili Vizigótsku ríšu a z ovládnutého územia podnikali čoraz častejšie výpady na sever európskeho kontinentu. Nezastavili ich Pyreneje a nezastavilo ich ani žiadne vojsko, ktoré sa im postavilo do cesty.
https://history.hnonline.sk/…-ako-kladivo

0 0

Re: Pred 1285 rokmi sa odohral boj, v ktorom sa rozhodovalo o budúcnosti Európy.
Odpoveď na príspevok č. 10805

Korlen napsal:

Moslimskú inváziu do Európy zastavil muž, ktorý drvil protivníkov ako kladivo.

Písal sa rok 732, keď Franskej ríši, oslabovanej neustálymi vnútornými rozbrojmi a súperením o moc, hrozilo veľké nebezpečenstvo. Bolo to už dvadsať rokov, čo sa arabské a berberské vojská vylodili na Pyrenejskom polostrove, zničili Vizigótsku ríšu a z ovládnutého územia podnikali čoraz častejšie výpady na sever európskeho kontinentu. Nezastavili ich Pyreneje a nezastavilo ich ani žiadne vojsko, ktoré sa im postavilo do cesty.
https://history.hnonline.sk/…-ako-kladivo

Ako sa história mení – teraz majú invazisti u následníkov Frankov spojenca

//

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Ministrov radikálny krok ľudí šokoval, ale zachránil menu

Rašínovi, zástancovi tvrdej meny krytej zlatom, pripadlo v novej vláde kreslo ministra financií. Stal sa tvorcom menovej reformy, ktorú umožnil zákon prijatý 25. februára 1919. Len niekoľko hodí po jeho schválení obsadilo československé vojsko hranice, aby sa znemožnil obeh peňazí medzi štátmi. Na území republiky sa začalo s kolkovaním bankoviek. Ľudia boli šokovaní nielen týmto nečakaným krokom, ale aj tým, že z peňazí, ktoré priniesli, im označili a vrátili iba polovicu. Tú druhú štát zadržal. Žiadne neoznačené bankovky sa nesmeli dostať do obehu. Takýmto radikálnym rezom sa Rašínovi podarilo zachrániť československú menu pred hyperinfláciou, ktorá zakrátko postihla niektoré okolité krajiny.
https://history.hnonline.sk/…chranil-menu

0 0

https://www.aktuality.sk/…ata-na-zemi/

Dobri kamarat neľem slucha co hutoriš . . . aľe i doľiva!

0 0

Boli sme súčasťou ríše, ktorá siahala po Jadran. No nehlásime sa k nej

Tento článok, i keď je napísaný veľmi opatrne, mi hovorí z duše. Okolité národy si so svojej histórie v rámci Uhorska urobili prednosť a napĺňa ich vlastná história hrdosťou. Je absolútne nepochybné a na premnohých faktoch preukázateľné, že naše územie a jeho obyvatelia boli veľmi významnou súčasťou Uhorska už od jeho prvopočiatkov. Je nanajvýš poľutovania hodné a smutné, že rôzne garnitúry v nobodobých dejinách potrebovali v rámci svojich ideológií našu vlastnú minulosť a históriu przniť, všelijako upravovať, skresľovať či zaznávať. Tak sa z nás stal tak trochu náírod, ktorý si niekedy myslí, že by sme sa za svoju minulosť mali pomaly hanbiť…
https://www.aktuality.sk/…me-sa-k-nej/

0 0

Podozrenie z vraždy trvalo päťsto rokov

Pred 560 rokmi zomrel náš kráľ
 Ladislav Pohrobok a vyše pol tisícročia 
trvala fáma, že ho otrávili
https://plus7dni.pluska.sk/…aetsto-rokov

0 0

110 rokov od podpisu Michala Bosáka na amerických dolárových bankovkách

http://www.nbs.sk/…_10Bosak.pdf

Biatec č. 6/2017
www.nbs.sk

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Rastúci význam kryptomien

http://www.nbs.sk/…a_krypto.pdf

Biatec č. 6/2017
www.nbs.sk

Editováno: 18.12.2017 13:42

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Na Vianoce to bude 180 rokov od narodenia Alžbety Bavorskej

https://plus7dni.pluska.sk/…mu-a-kokainu

0 0

Slávny maršal Radecký

So svojimi mužmi chodil do prvej línie, neraz prežil iba zázrakom
Josef Václav Radecký je považovaný za jedného z najlepších vojvodcov 19. storočia. V armáde slúžil neuveriteľných 72 rokov.
…Český šľachtic a rakúsky vojvodca Josef Václav Radecký z Radče, ktorý zomrel pred 160 rokmi v Miláne, počas svojej 72 rokov trvajúcej vojenskej kariéry slúžil piatim rakúskym cisárom, absolvoval množstvo poľných ťažení a bol viackrát zranený. Je považovaný za jedného z najlepších vojvodcov 19. storočia, pritom keď vojenskú kariéru začínal, tak ho v armáde nechceli…
https://history.hnonline.sk/…iba-zazrakom

0 0

Korunovačné klenoty získal, no kráľom sa nestal

Po stopách dávnej Bratislavy s historikom Vladimírom Tomčíkom
Hoci Gabriel Bethlen v Prešporku získal uhorské korunovačné klenoty, kráľom sa nestal. V celej Európe ho považovali za zradcovského kalvínskeho intrigána.

Čítajte viac: https://bratislava.sme.sk/…-nestal.html#…
—-
Pre doplnenie
https://sk.wikipedia.org/…briel_Betlen

0 0

Sedmidenní válka s Polskem....

28.10.1918 vzniká po kapitulaci poraženého Rakouska-Uherska na části jeho bývalého území se schválením a potvrzením hranic Dohodovými mocnostmi nový stát – Československá republika
https://ludekkratochvil.blog.sme.sk/…polskem.html?…

0 0

Prodej historických mincí v aukcích loni stoupl o 37 procent
http://www.sberatel.info/…-37-procent/

0 0

Veľmi zaujímavé údaje.

0 0

Len nie sú konkrétne ..chýbajú označené miesta kde mince sú.

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Re: Slávny maršal Radecký
Odpoveď na príspevok č. 11438

Korlen napsal:

So svojimi mužmi chodil do prvej línie, neraz prežil iba zázrakom
Josef Václav Radecký je považovaný za jedného z najlepších vojvodcov 19. storočia. V armáde slúžil neuveriteľných 72 rokov.
…Český šľachtic a rakúsky vojvodca Josef Václav Radecký z Radče, ktorý zomrel pred 160 rokmi v Miláne, počas svojej 72 rokov trvajúcej vojenskej kariéry slúžil piatim rakúskym cisárom, absolvoval množstvo poľných ťažení a bol viackrát zranený. Je považovaný za jedného z najlepších vojvodcov 19. storočia, pritom keď vojenskú kariéru začínal, tak ho v armáde nechceli…
https://history.hnonline.sk/…iba-zazrakom

Zaujala ma tá doba služby. Pravdepodobne najdlhšie slúžiaci vojak v histórií bol Ladislav Škultéty Gabriš z Mojtína pri Púchove. Slúžil 81 rokov a sám cisár ho chcel povýšiť na dôstojníka, čo bolo v tej dobe pre človeka neurodzeného pôvodu takmer nemožné. Nakoniec ho na jeho želanie nepovýšil a nepenzionoval ale nechal ho až do smrti vykonávať funkciu zástavníka pluku. V článku, ktorý prikladám sa spomína aj maršál Hadík. Významný vojvodca slovenského pôvodu.

https://www.osobnosti.sk/…-gabris-1811

Najpodivuhodnejšie na budúcnosti je predstava, že našu dobu budú nazývať staré zlaté časy

0 0

Smolník sa zo slobodného kráľovského mesta zmenil na centrum hladovej doliny

Takto si to zrejme kráľ Karol Róbert, keď tejto dnes dedine udelil v roku 1327 titul slobodného kráľovského mesta, nepredstavoval. Zostalo zahrabané medzi Volovskými vrchmi, Bohom zabudnuté, vyzerá, že odsúdené na smrť…
Hanbím sa za to, že sme tu po sedemsto rokoch nezachránili takmer nič. Veď nielenže sa tu tisíce baníkov nadreli, ale mnohí položili život. Nevďak je príliš pekné slovo, aby vystihlo to, čo sa tu v posledných rokoch odohralo,“…
„Verili by ste, že v Smolníku sa v roku 1727 premenilo 600 centov železa, kým v Španej Doline iba 20 až 24 centov? O Banskej Štiavnici dnes vedia všetci, o Španej Doline či Kremnici tiež, o nás nikto nič,“…
„Smolník naozaj bol od konca 17. storočia centrom spišsko-gemerskej banskej oblasti a v 18. storočí najväčším producentom medi v celej monarchii,“ hovorí Miroslav Lacko, ktorý sa zaoberá dejinami tejto baníckej oblasti. „Po tom, čo bolo rozhodnuté, že na meď bude platiť štátny monopol, ju museli všetci producenti predávať do štátneho výkupu a Vrchný inšpektorský úrad bol práve v Smolníku. Meď sa stala garanciou aj na splácanie štátnych dlhov monarchie a po nástupe Márie Terézie na trón vojny tiež financovali meďou. Obchodovalo sa s ňou v Hamburgu, Amsterdame i v Londýne, takže Smolník nepísal lokálne, ale svetové dejiny. Nuž a, samozrejme, v tých časoch zažíval obrovský boom. V osemnástom storočí žilo v meste asi tritisíc obyvateľov a bane potrebovali zázemie – uhliarov, drevorubačov, povozníkov.“…
https://plus7dni.pluska.sk/…dovej-doliny

0 0

Žigmund Luxemburský trochu inak

Ako náš kráľ Žigmund zachraňoval Európu.
Žigmund Luxemburský panoval v Uhorsku 50 rokov, ale veľkú časť života strávil v zahraničí, hlavne v Nemecku.
Žigmund viedol európsku politiku a zároveň spájal územia na strednom toku Dunaja. Napokon sa mu podarilo získať i české kráľovstvo. Preto ho maďarskí historici často hrdo označujú za tvorcu budúcej podunajskej monarchie.

https://www.postoj.sk/…noval-europu

0 0

Karol Róbert bol prvý Anjouovec na uhorskom tróne.

Myslím, že článok je zľahka beletrizovaný, ale i tak hodné prečítať.

.....Meranie síl medzi kráľom a veľmožmi trvalo desať rokov a víťazne z neho vyšiel Karol Róbert. Na dôležité miesta v krajine dosadil svojich ľudí, blízkych, no najmä oddaných Anjouovcom. A začal reformovať ríšu. Nariadil raziť nové mince, zaviedol nový daňový systém, podporoval rozvoj baníctva… Floriny s vysokou rýdzosťou zlata, razené od roku 1325 v novoza­vedenej mincovni v Kremnici, sa stali medzinárodným platobným prostriedkom v celej Európe.....
https://plus7dni.pluska.sk/…strocny-kral

Tu trochu historicky presnejšie..
https://sk.m.wikipedia.org/…_I._(Uhorsko

Editováno: 6.5.2018 21:30
0 0

Dóm svätej Alžbety a tri zvieratá z miestnej zoologickej záhrady budú na eurobankovkách, ktoré sa o niekoľko dní začnú predávať v Košiciach.

https://kosicednes.sk/…esto-kosice/

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 537 )

Partneri

Reklama