Dnes je streda 22.5.2019 - 17:44:39 9 užívateľov online - neprihlásený

Albumy ŠBČS bankoviek ČSR, Sš, Protektorátu...

Zakladám tento blog nie preto aby som “mudroval”, ale skôr preto aby som sa sám niečo viac dozvedel a zároveň si myslím, že táto téma osloví mnohých ďaľších už len preto, že aktuálne sú bankovky Československa naozaj v kurze a tiež preto, že o tomto príbehu kolujú zväčša len rôzne povesti. Aj na odborne zameraných zberateľských stránkach je o tejto téme informácií a diskusie poskromne a útržkovito a odborné publikácie, pokiaľ viem, nejestvujú. O tejto veci som už veľa krát hovoril aj so skúsenými staršími zberateľmi, pamätníkmi šesťdesiatych rokov, kedy mala ŠBČS tieto albumy skompletizovať a vydať v podstate iba pre interné použitie s výnimkou oficiálnych zberateľských združení, krúžkov a obdobných predchodcov dnešných numizmatických spoločností a ich pobočiek. Len v poslednom období sa, asi tak ako o notafílii vôbec, hovorí intenzívnejšie. Nepoznám všetky odpovede na otázky ktoré dostávam a tak možno tento blog mnohé objasní. Čím aj prosím zberateľov ktorí majú v tejto veci nejaké relevantné informácie, aby sa so svojimi vedomosťami podelili s ostatnými.
Osobne sa domnievam, že už v tých rokoch bol zberateľský záujem po bankovkách prvej republiky a ďaľších. Na. druhej strane “na skladoch” ŠBČS ležal kopec neplatných bankoviek minulých dôb a projekt mohol byť aj celkom pragmatický. Teda uvoľniť skladové kapacity v trezoroch a ešte aj získať peniaze. Každopádne ŠBČS niekedy v šestdesiatych rokoch zostavila zo skladových zásob už neplatných bankoviek albumy a perforáciou ich sprístupnila svojim zamestnancom a zberateľskej verejnosti (čo v tom čase boli samozrejme len registrované oficiálne združenia a spolky). Domnievam sa ďalej, že ŠBČS dala možnosť si tieto albumy zakúpiť alebo inak k dispozícii aj vtedajším zmluvným zahraničným partnerom. Cena albumu bola vtedy 140 korún. Toto sú fakty a informácie ktoré sa mi podarilo v priebehu času zozbierať a predosielam, že nemôžem s istotou tvrdiť, že všetky sú nepochybné a overené.
Čo sa mi ale hodnoverne podarilo zdokumentovať, je zopár albumov ktoré sa mi počas rokov dostali do rúk. Neprestanem si vyčítať, že som od začiatku neviedol presnú evidenciu bankoviek v albumoch obsiahnutých, pretože mi v tom čase netrklo a nemal som ešte vedomosť, že nie každý album je rovanký. Urobil som aspoň súpis posledného (foto 1).
Ďalej som zistil, že nejestvujú iba tzv. úradnícke albumy (pretože si ich mohli kúpiť v prvom rade len úradníci ŠBČS, riaditelia a zástupcovia pobočiek, vyšší štátni úradníci a podobne), ale veľmi zriedkavo sa vyskytujú aj tzv. ministerské albumy. Rozdiel býva v tom, že v tomto “ministerskom” albume sa vždy nachádza niekoľko lepších bankoviek (lepšie série alebo miesto perforovanej je neperforovaná) a najmenej jednu skutočne dobrú bankovku. V jedinom “ministerskom” albume ktorý sa mi dostal do rúk bola napríklad neperforovaná prvorepubliková 100 koruna z roku 1931 s pretlačou Slovenský štát vo veľmi príjemnom stave. Bola dvojpísmenková, ale i tak, jedná sa o vzácnu bankovku a katalógová cena je aktuálne za stav N 2750 eur, ak sa nemýlim. Tieto albumy sa zostavovali príležitostne ako dar vysokým úradníkom pri príležitost životného či pracovného jubilea. Teda “obyčajný” úradnícky album si mohli kúpiť vyššie uvedené osoby, ale, tak ako dnes, sa k nim dalo dostať aj súkromne, čo ale bol zaiste väčší problém ako dnes.
Ďalej si myslím, že za tých cca 50 rokov (albumy sa do vypredania údajne predávali cca 5 rokov) sa 95% albumov rozobralo na jednotlivé bankovky (čo je obchodnícky či finančne výhodnejšie), znehodnotilo, zapatrošilo… Dnes na takýto album natrafíte len naozaj náhodou zabudnutý na povale, z pozostalosti, alebo od nezberateľov – amatérov čo sa im dostal do ruky úplne náhodou.
Ale je to príbeh ktorý si zaslúži povytiahnuť oponu. Verím, že sa nám to spoločne podarí :-)
Na záver i tak dlhého úvodu prikladám foto štyroch odtieňov albumov ktoré sa mi za dlhú dobu podarilo zdokumentovať. Podľa odtieňu albumu sa nedá usudzovať o aký album ide, predpokladám, že dodavateľ dodával albumy ŠBČS nie naraz ale po častiach a asi vždy z materiálu ktorý bol k dispozícii. Alebo ŠBČS si albumy na viac krát doobjednávala pre veľký záujem.
Iste som na niektoré veci zabudol, verím ale, že v nasledujúcej diskusii sa k nim dopracujeme.

Komentáře

Tak toto sú pre mňa ozaj super informácie. Ani som netušil že také niečo existuje. Ale rozhodne by som to chcel mať doma. Koľko kusov bankoviek je obvykle v albume? Neporadis kde by som ich kúpil? Najlepšie aj ministerský aj úradnícky album. Skúšal som aj googlit ale nenašiel som žiadne informácie a ani predaje. Fakt super blog

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 12326

118apo118 napsal:

Tak toto sú pre mňa ozaj super informácie. Ani som netušil že také niečo existuje. Ale rozhodne by som to chcel mať doma. Koľko kusov bankoviek je obvykle v albume? Neporadis kde by som ich kúpil? Najlepšie aj ministerský aj úradnícky album. Skúšal som aj googlit ale nenašiel som žiadne informácie a ani predaje. Fakt super blog

Tak ako som písal v úvode, dnes, po cca 50 rokoch, je to asi len a len o náhode a trpezlivosti. Ja som tieto albumy cielene zháňal roky. Trebárs rok a pol som o žiadny ani nezakopol a potom som získal dva za mesiac. A potom zas rok ani ťuk. Ako som už tiež písal vyššie, osobne som presvedčený, že z tých albumov (už asi nikto nikdy nezistí koľko ich jestvovalo, NBS ako následnícka inštitúcia na podobné otázky spravidla neodpovedá) reálne existuje iba maličký zlomok buď u roduverných zberateľov ktorý ho chcú mať v pôvodnom stave, alebo naozaj zabudnuté albumy obdarovaných nezberateľov či už nežijúcich zberateľov a vtedajších úradníkov ktorý tú možnosť mali. Je treba asi aj povedať, že pôvodné albumy neboli a nie su vhodné na dlhodobé uloženie bankoviek, resp. iba v dokonalých podmienkach. Bankovky sú vložené do veľmi jemného celofánu (vtedajšej kvality) a pri čo len trochu nesprávneom uskladnení (kolísanie teploty či vlhkosti a podobne) celofán k bankovke tak prilne, že je bez jeho zničenia nemožné ju vybrať. Okrem toho sa pri zlom skladovaní celofán vrásni a pri vyššej vlhkosti po čase začne vrásniť aj bankovky. No a tzv. “Ministerský” album je už naozaj biela vrana, to už je o skutočnom šťastí. Môžem ti sľúbiť, že ak sa mi podarí niekedy ďaľší úradnícky zohnať, prepustím ti ho za nadobúdaciu cenu, ale tu ma nemôžeš brať za slovo, už sa nemusí podariť nikdy.
Ak si ani netušil že takéto albumy existujú, a osobne si myslím, že veľké percento najmä menej skúsených a začínajúcich zberateľov je na tom podobne, predsa len od ich vzniku uplynulo už veľa času, priložím aj zopár foto pre predstavu. Foto v pôvodnom albume a celofáne.

0 0

Tak teraz ťa fakt beriem za slovo.

0 0

Pre oživenie tohoto blogu a pre zaujímavosť. Na Aurei práve skončila aukcia vyššie popisovaného albumu SBČS. Úprimne povedané, žmurkal som ako žaba z prachu. Foto naozaj len aby sa nepovedalo, len nejaký čiastkový náhľad, bez zoznamu bankoviek, opisu kvality, sérií či perforácií. Takže sa dražilo tak trochu niečo ako kinder vajce, až po otvorení uvidíte čo máte. Album, ako obvykle so 48 ks bankoviek. Ale zúčastnilo sa 9 prihadzujúcich a dosiahnutá cena ma prinútila si pretrieť oči – s % 18000 českých korún, čo je cca 720 eur… Pred možno ešte rokom by sa za tie peniaze dali kúpiť albumy dva.
No a nebolo to osamotené. Napríklad niektoré bankovky v stavoch 2/2 i horšom sa aktuálne predali za cenu 0/0 pred tým rokom.

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 394 )

Partneri

Reklama