Dnes je utorok 18.2.2020 - 9:59:35 5 užívateľov online - neprihlásený

Vzácna varianta 20 korunovej vojnovej poukážky 1944

Priatelia, prichádzam s menším oneskorením so sľúbenou témou. Podarilo sa mi zhromaždiť dostupné informácie a súhlas so zverejnením niektorých konkrétnych poukážok zo zbierok zberateľov, k variante 20 korunovej vojnovej poukážky 1944 a dvojitou zrkadlovou spodnou perforáciou.
Na inom mieste už jestvuje vlákno o rovnakej variante 100 korunovej poukážky, ktorej výskyt je ale predsa len častejší
https://www.cs-mince.eu/…em/show/1529
Popri mojom dlhodobejšom pátraní po tejto variante 20 korunovej poukážky viem, že veľká väčšina zberateľov a aj obchodníkov o nej ani nevie. Ja sám mám túto vedomosť už zopár rokov a napriek naozaj usilovnému pátraniu sa mi jeden exemplár podarilo získať iba nedávno. V rámci pátrania sa mi ale podarilo zmapovať výskyt niekoľkých exemplárov v zbierkach. V jednom prípade sa zberateľ až takto dozvedel, že má naozaj vzácnu variantu tejto poukážky. Samozrejme, predať nechcel.
Keďže som chcel prísť s čo najviac ucelenou a výpovednou informáciou, komunikoval som na túto tému s mnohými rešpektovanými a skúsenými zberateľmi a obchodníkmi. Tak sa mi podarilo relevantne podchytiť existenciu 8 exemplárov tejto poukážky. Je samozrejme nepochybné, že to rozhodne nie su všetky jestvujúce exempláre a sám som veľmi zvedavý či a koľko kusov sa po prekutraní zbierok ukáže na svetlo sveta po prezentácii nie len v tomto blogu, ale mám dôvody predpokladať, že táto vzácna varianta sa objaví aj v niektorom z nových notafilických katalógov, možno už túto jeseň.
Na druhej strane, iste sú aj prípady, že zberatelia sa nebudú chcieť svojou poukážkou prezentovať, už len napríklad kôli zviditeľneniu jej číslovača..
Pri tejto príležitosti prosím všetkých, ktorí by s týmto problém nemali, aby prispeli svojimi infomáciami, ideálne aj s foto poukážky, do tohoto blogu. Domnievam sa, že by to bolo len v prospech tejto varianty.
Všetky mne známe exempláre poukážky majú iba jednu sériu – EP. Takže je vysoko pravdepodobné, že poukážka sa vyskytuje, resp. existuje len s touto sériou. Rovnako prvé trojčíslie je u všetkých rovnaké – 775. Iba dve poukážky začínajú druhé trojčíslie číslicou 6, zostávajúce číslicou 7. Pri “šestkovej” rade je rozptyl číslovačov pri iba dvoch poukážkach 29. Pri “sedmičkovej rade” a šiestich poukážkach len 16.
Ďaľšou zaujímavosťou a priznám sa, aj pre mňa zatiaľ ešte hlavolamom je, čo by ste si iste všimli, že perforácie na jednotlivých bankovkách sa líšia nastavením perforačného stroja. To znamená, že buď sa nevyrobili naraz, alebo boli perforované na viacerých strojoch. Keďže perforačné stroje sa nastavujú ručne, je to logické vysvetlenie. Ale ako to že je výskyt poukážky tak ojedinelý? Tu zostáva naozaj asi len priestor na teórie. Zatiaľ.
Takže to najpodstatnejšie, série a číslovače známych exemplárov :
EP 775 669
EP 775 698
EP 775 753
EP 775 759
EP 775 760
EP 775 766
EP 775 767
EP 775 769
No a predbežne na záver pridávam foto konkrétnych poukážok, kde zberatelia nemali zábrany ich takto zviditeľniť.

Komentáře

Foto

šiestich z ôsmych známych exemplárov

2 0

Tak o tomto som tiež nevedel a ani ju nemám v zbierke. Super informácie. Budem zháňať.

2 0

Re: Foto
Odpoveď na príspevok č. 13132

No budem ti mocno držať palce, lebo to je naozaj dosť ťažké. Ale na druhej strane viem aký si šikovný vyzháňavač :-)
Každopádne verím, že ak by si bol úspešný, pridáš podklady do tohoto blogu.

0 0

Re: Re: Foto
Odpoveď na príspevok č. 13136

Ak by som nahodou niekde zohnal tak samozrejme to sem pridám do blogu.

1 0

Priatelia, na dnes dve nové správy. Mám prísľub, že začiatkom týždňa budem mať možnosť si odfotiť siedmu z ôsmych nateraz známych kusov poukážky. Konkrétne sa jedná o exemplár EP 775 753.
Ďaľšia info je, že údajne táto vzácna varianta poukážky už figuruje v novom notafilickom katalógu Aurei, ako sa dalo očakávať. Zatiaľ katalóg fyzicky nemám, ale tiež by mal docestovať začiatkom týždňa, tak foto pridám tiež.

1 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 13144

Keď ju odfotis tak ju môžeš poslať rovno mne aj s číslom účtu na zaplatenie.

1 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 13145

Hi jasne, aj s odseknutou rukou majiteľa :-)

3 0

Tak dnes sa mi dostal do rúk nový notafilický katalóg Aurei Praha od autora Pavla Hejzlara (obr. 1). Vznik tohoto katalógu bol sprevádzaný pomerne veľkým očakávaním. Treba asi hneď povedať že nesklamal, naopak. Rozhodne je to doteraz najkomplexnejšie a najvyčerpávajú­cejšie dielo ktoré v tejto oblasti vzniklo. Ale keďže som nejakou malou mierou a skromnými vedomosťami k jeho vzniku prispel, nepatrí a neprináleží mi ho širšie hodnotiť.
Ale, taktiež v rámci mojich očakávaní, boli do katalógu zaradené aj vzácnejšia varianta 100 korunovej vojnovej poukážky s dvojitou spodnou perforáciou, ktorým sa venuje iné vlákno na tejto stránke (obr. 2 a 3), a vzácna varianta 20 korunovej poukážky s touto perforáciou (obr. 4).

Editováno: 9.9.2019 14:39
1 0

Trochu s oneskorením, ale predsa, foto sľúbeného siedmeho exempláru z ôsmych zatiaľ známych kusov.

1 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 447 )

Partneri

Reklama