Dnes je utorok 3.10.2023 - 15:19:45 9 užívateľov online - neprihlásený

Sada dukátov Karla IV. 2016

Sada dukátov Karla IV. 2016

Nominál: 1,2,5,10 DUKÁT
Materiál: Au 986/1000
Provedení: Stand
Hmotnost: 62,82 g
Hrana: Vroubkovaná
Náklad: 50 ks
Autor: ak. sochař Jiří Harcuba
Emise: květen 2016
Emitent: Kremnice
Ražba: Mincovna Kremnica

Zdroj: http://www.twicz.com

Editováno: 24.3.2016 18:48
0 0

Sv. Václav od Šejnostu dostal mladšieho bratčeka. V nižšom náklade a s menšou publicitou.

Editováno: 24.3.2016 19:03

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Pokiaľ viem, toto je privátna objednávka jednej investično – poradenskej pražskej firmy Trustworthy Investment (viď link vyššie) pre svojich klientov. Nakoniec sa ale táto razba objavila aj na ich e-shope, teda je voľne dostupná pre verejnosť. Ťažko asi povedať ako táto razba osloví numizmatickú a investičnú verejnosť. Ak by to zostala naozaj privátna razba pre privátnych klientov, možno by to podporilo záujem a vzácnosť. Motív je opodstatnený oceneným súťažným návrhom a asi bude záležať na individuálnych pohnútkach a pocitoch každého zberateľa či obchodníka či tieto medaily bude chcieť vlastniť. Ale tieto úvahy ponechám skôr na redaktora a autora tohoto poradenstva, ktorému to prináleží a nepochybne sa okolo tejto razby rozvinie aj zaujímavá diskusia.

Editováno: 24.3.2016 19:50
0 0

Určite si myslím, že táto téma s týmto nákladom mohla byť veľmi vďačná. Bohužiaľ, podľa mňa nie veľmi šťastné riešenie bolo, dať túto sadu na e-shop. Tak ako píše Korlen, mala byť určená predovšetkým pre klientov spoločnosti. Uvidíme, ako tieto medaily zaujmú zberateľskú verejnosť a ako rýchlo sa náklad vypredá a následne dostane ku koncovým klientom. Myslím si, ak by bol zvolený lepší marketing a sada by bola lepšie propagovaná, tak by to bol určite veľmi zaujímavý numizmaticko-investičný materiál…

0 0

Mimo sady v počte 50 ks som tam videl ešte po 100 ks 1 a 2 dukátov z tejto sady .

Editováno: 25.3.2016 06:50

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Ja som to pochopil tak, že je 100 ks jedno a dvojdukátov včetne sád, teda 50 komplet sád 1, 2, 5 a 10 dukátová razba, plus zostáva 50 a 50 ks samostatných 1 a 2 dukátových razieb. Ťažko tu byť prorokom, ale osobne sa domnievam, že najmä český trh je ku Karlovi ústretový a minimálne dukátové razby by mohli byť nad očakávanie úspešné, naviac svojou podobou s pôvodnými razbami 1978 – 82, čo nie je prekvypujúce, pretože námety na jednotlivé razby boli pomerne presne zadané. Pokiaľ viem, túto razbu čaká aj slávnostné uvedenie, ktoré bude nepochybne širšie medializované, takže môže spustiť vlnu záujmu nie len v investorskom prostredí, ale aj medzi amatérskou verejnosťou. Hm, sám som zvedavý.

0 0

Priznám sa, aj keď som o tejto razbe vedel už dlhšiu dobu, nejak špeciálne som sa jej nevenoval a ani nenadchýnal. Ale teraz, keď je vlastne oficiálne “vonku”, som sa na celú vec pozrel pozornejšie a našiel som zopár zaujímavých súvislostí. Je to, samozrejme, individuálne, ale mňa pri každej konkrétnej razbe zaujíma jej opodstatnenie, história, okolnosti, príbeh a aj širšia tvorba či životopis autora. Rozširuje to vnútorný obzor a zberateľské pocity prídu samé. Alebo neprídu :-)
V časopise ČNB Bankovnictví bol Jiřímu Harcubovi pri príležitosti 80. narodenín v roku 2008 venovaný článok ako žijúcemu klasikovi a legende československej a českej mincovej a medailérskej tvorby.
https://www.cnb.cz/…_081121.html
Zaujímavý je aj jeho zoznam diel z databázy Národnej knihovne ČR
http://aleph.nkp.cz/F/?…
Za povšimnutie tiež iste stojí jeho rozhovor s Marekom Ebenom “Na plovárne” v Českej televizi v roku 2008.
http://www.ceskatelevize.cz/…im-harcubou/
Pri skúmaní skrytejších súvislostí ma zaujali predbežné domienky, že tento autor bol asi trochu nepohodlný vtedajšiemu režimu, pretože, zdá sa, že mal práve do roku 1978 zákaz tvorby. Pán Harcuba bol asi svojstojná postava, pretože v tejto súvislosti je o to zaujímavejšie umiestnenie kráľovskej koruny pod štátny znak republiky (socialistickej) na jednodukáte. To nebol práve motív ktorý by mal nadchnúť komisie a ideologický kultúrny dohľad. Budem pátrať ďalej a ak sa mi niečo podarí zistiť, podelím sa tu o to so všetkými ktorých to zaujíma.

Editováno: 26.3.2016 13:30
0 0

V roku 1998 pri príležitosti viacerých výročí v súvislosti s Karlom IV vydala ČNB sadu mincí s motívom Karla IV, kde autorom 1000 korunovej mince bol Jiří Harcuba.
https://www.cnb.cz/…2_karel.html

Celá sada

0 0

A sme doma, tušenie nesklamalo. Blog Českej filharmónie :

Medaile, která má větší cenu, než má cenu

I předměty mají zajímavé osudy. Jako jedna medaile z 60. let minulého století. V jejím drahém kovu se zrcadlí pohnutá kapitola z osudů naší země, stejně jako část příběhu života třech osobností i samotné České filharmonie.

Z dílny Jiřího Harcuby za oceán
Pražské jaro dávalo všem Čechům a Slovákům ve vlasti i mimo ni naději, že se změní zavedené pořádky. V optimistickém čase blížícího se 50. výročí vzniku republiky se krajané z Chicaga obrátili na Artii, agenturu pro vývoz československého umění, aby oslovila české výtvarníky s nabídkou vytvořit pamětní medaili. Výběr padl na již tehdy uznávaného medailera Jiřího Harcubu, který se dal s chutí do práce. Z původně oslavné a vzpomínkové medaile se ale brzy a nečekaně stala medaile-protest i medaile-memento zároveň.

Já jsem medaili dokončoval v srpnu 1968, což ovlivnilo její podobu – po okupaci přibyly bajonety jako symbol pěti států, které nás přepadly, spolu s nimi had a také datum 21. 8. 1968.

Medaile putovaly do Ameriky, kde byly propagovány v krajanských spolcích i časopisech. A Jiří Harcuba? Ten své dílo zaplatil čtyřměsíčním pobytem ve vězení. Naštěstí bez vážnějších osobních i uměleckých následků.

Editováno: 26.3.2016 13:28
0 0

Celý text blogu Českej filharmónie.

http://blog.ceskafilharmonie.cz/…nez-ma-cenu/

0 0

Když už se tady ta medaile vzpomněla, tak bych na ni měl poptavku. Pokud tedy máte někdo tuto medaili na prodej, neváhejte mě kontaktovat.

Zdroj foto: livebid.cz

Editováno: 26.3.2016 14:20

Kopírování mých textů a fotografií je možné pouze pro nekomerční účely a je nutné vždy uvést zdroj.

0 0

Ja som medzi tým zistil (pretože tiež mi napadlo aké by bolo skvelé túto medailu o ktorej existencii som, čestne, nevedel mať v zbierke), že ju vyrazila v rámci nejakého súboru medailí Česká mincovna v proofe.
Lebo, ako som pochopil s predošlých textov, originály sa zachovali len tri kusy a aj to je otázne..?

0 0

No originálů se zachovalo určitě víc, občas je k vidění na nějaké aukci a dokonce byla nedávno na aukru.
http://aukro.cz/…7686496.html

Kopírování mých textů a fotografií je možné pouze pro nekomerční účely a je nutné vždy uvést zdroj.

0 0

Tu je tá sada medailí ako “Pocta Jiřímu Harcubovi” v predaji.

https://ceskamincovna.cz/…1448-8378-d/

0 0

https://ceskamincovna.cz/…1447-8377-d/

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

No nech sa páči. Myslím si, že by urobili múdrejšie ak by tú zaujímavú medailu z roku 1969 vydali samostatne. Možno k tomu chceli takto niečo “pribaliť”, ale výnimočný príbeh tej jednej medaily sa v tom trochu stratil. Tým sa v žiadnom prípade nechcem nijako dotknúť ostatnej tvorby pána Harcubu, ale predsa táto medaila si asi predsa výnimočnejšie postavenie zaslúžila. Teda ja mám taký subjektívny pocit ako pamätník tých rokov. Pre mňa je to medaila ktorá sybolizuje schyzofréniu tej doby a osobnú odvahu autora. Pokiaľ viem, za tento počin sa dokonca pán Harcuba dostal do väzenia a to ešte dopadol dobre, pretože medaila bola vydaná a “rozdaná” v zahraničí.

Editováno: 27.3.2016 16:30
0 0

No ako to vyzerá s týmito medailami po skoro 3 týždňoch?
Mal ich už niekto osobne v rukách?
Ako vyzerajú v skutočnosti?

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

V skutočnosti vraj vyzerajú veľmi dobre, ale inak zostalo ticho. Neviem či pred búrkou, alebo po. Pokiaľ viem, minimálne 1d by mali byť dávno vypredané. Zdá sa, že ostatné si majitelia razby ponechávajú na uvádzacie mecheche, vraj dosť pripravované. Tu by skôr ale naznačilo niečo o úspechu či neúspechu, ako túto razbu príjma česká zberateľská a obchodnícka verejnosť, aký je tam záujem. Chceme či nechceme je objektívny fakt, že o úspešnosti tej ktorej razby do veľkej miery rozhoduje postoj a záujem českej strany. No a toto je navyše český projekt, takže uvidíme.

0 0

Tak bronzový odražek už mám :D :D :D

0 0

Nejvýznamnější český panovník Karel IV. byl silný, atletický a dobře trénovaný muž, přesto měl podle vědců z Karlovy Univerzity řadu zdravotních úrazů, problémů a komplikací.
Vědci z Karlovy Univerzity odhalili zdravotní stav Karla IV. Nevýznamnější český král měl mimo jiné křivou páteř, zjizvenou tvář, otlučený zadek, dnu a dokonce předkus. Většinu zranění si podle vědců způsobil vlastní vinnou, jelikož se rád účastnil rytířských zápasů.
Karel IV. byl atletické postavy a měřil 173 centimetrů. Poslední zranění – zlomenina stehenní kosti – se mu stala osudnou. Podle profesora Jana Čorneje byl moderní, cílevědomý, duchovně založený a tak trochu samolibý panovník s přemírou adrenalinu v krvi.
Karlova Univerzita i široká veřejnost si letos připomíná sedmisté narozeniny českého krále a římského císaře. Čeští vědci z anatomického ústavu provedli analýzu kosterních pozůstatků Karla IV. a zjistili, že prodělal několik vážných poranění. Většina z nich byla dobře zhojena, až na osudnou zlomeninu stehenní kosti. Král byl kvůli ní upoután na lůžko, dostal zápal plic a 29. listopadu 1378 zemřel.

Zjizvená tvář

Na lebce Karla IV. vědci našli velkou sečnou ránu, která sahá od jednoho obočí přes nos až k druhému. Podle emeritního přednosty Anatomického ústavu profesora Radomíra Číháka je zřejmé, že pokud je kost takto výrazně poškozená, musel mít panovník na tváři hlubokou jizvu. Ke zranění přišel podle vědců pravděpodobně v boji. “Z lebky lze také odvodit přesný vzhled obličeje, tudíž rekonstrukce jeho tváře jsou poměrně přesné. Na žádné z jeho podobizen však jizvu z pochopitelných důvodů nenajdeme,” vysvětlil profesor Číhák.

Zdravé zuby a adrenalin v krvi

Karel IV. byl silný, atletický a dobře trénovaný muž, který měl v krvi příliš adrenalinu, a tak ho podle vědců lákaly rytířské souboje. Při jednom z nich si zarazil spodní čelist do hlavy a navíc přišel o šest zubů. V důsledku tohoto zranění se mu změnil i výraz tváře.
"Sice se tehdejším ranhojičům podařilo Karlovi čelist vrátit zpět a zahojit, ale zůstal mu už navždy předkus,“ vysvětlil Radomír Číhák. Jinak měl Karel IV. zuby kompletně zdravé až na jeden malý kaz. Podle Číháka je to kvůli mouce, která se ve středověku mlela na hrubo a zbytky nepomletých částic přirozeně obrušovaly chrup, tudíž se nemohl tvořit kaz.

Otlučený zadek a dna

Oblíbený panovník měl také pokřivenou krční páteř a dokonce mu jeden z obratlů chyběl. Podle profesora Jana Bartoníčka to může být následkem zranění ze souboje, nejenom že si zarazil již zmíněnou spodní čelist do hlavy, ale také si nepěkně zhmoždil krk.
Profesor se přiklání také k možnosti, že ho zranila rytířská helma, která se mu mohla zaseknout při nárazu do krku. Karel IV. měl také zlomenou ruku a otlučený zadek z koňského sedla. “Na sedací kosti jsme našli výrůstky, které poukazují na intenzivní jezdeckou činnost. Je známo, že Karel procestoval Evropu křížem krážem, je tedy pochopitelné, že musel mít z koňského sedla otlučený zadek, čehož důkazem jsou právě tyto výrůstky,” vysvětlil profesor.

Karel IV. měl také dnu, o čemž vypovídají změny na kostech chodidel. “Dna je onemocnění, které vzniká usazováním močoviny v těle. Je způsobena přílišným množstvím bílkovin ve stravě,” vysvětlil profesor Číhák.
Rozporuplný génius

Podle historika Petra Čorneje byl Karel IV. mimořádně nadaný člověk a stal se nejúspěšnějším panovníkem pozdně středověké Evropy. Za svůj úspěch vděčil vynikajícímu vzdělání, které však mělo podle Čorneje výrazný filozoficko-náboženský přesah. Podle historičky Václavy Kofránkové si byl český král od malička vědom své zodpovědnosti a ušlechtilého původu.
“Není divu, že vzdělaný vládce tolik zdůrazňoval svůj původ a boží přízeň, o které byl přesvědčen. V jeho žilách mu skutečně kolovala krev mnoha středověkých a královských rodů, které mnohdy svůj aristokratický původ deklarovaly až do dob antiky,” vysvětlila Kofránková. Karel IV. mluvil pěti jazyky, byl cílevědomý, koncentrovaný a silně disciplinovaný. V roce 1348 založil univerzitu v Praze, kterou pojmenoval po sobě, stejně jako všechna ostatní díla, která za svůj život vytvořil.

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

vyjadrim svoj nazor:tieto dukaty povazujem presne za taky isty paskvil tak ako vznikli svatovaclavské dukaty 2014.

0 0

lanci, tzv. svätováclavské dukáty 2014, či sa to niekomu páčí, či nie, sa stali úspešnými minimálne investične, čo je pre mnohých, možno väčšinu, podstatné. Vieme o negatívnych vyjadreniach voči tejto razbe zo strany inštitúcií i organizácií a akoby to tejto razbe ešte pomohlo. Nemusí sa každému všetko páčiť, je tu jednoduché riešenie, ak ma niečo neoslovilo, môžem to ignorovať. Čo ja viem, vznikne ešte omnoho plnotučnejší “paškvil”, ako si to nazval, a len život sám ukáže ako to zberateľská, obchodnícka a investorská verejnosť prijme. No a ak ma to nezaujíma (akože nezaujíma), tak si to nevšímam. Každý je svojprávny, nie?

Editováno: 24.4.2016 08:35
0 0

Ďakujem sparkymu za pekný článok, dozvedel som sa zase niečo nové! Čo sa týka zase môjho názoru na túto razbu, ja si osobne myslím, že to môže volať každý ako chce, ale určite dôležite bude, ako si to budu investori a zberateľa vedieť podržať. Čo sa týka dukátov 2014, tak tie si zlízli kritiku ozaj s viacerých miest ako píše Korlen. No môže to byť hoci najväčší paškvil na svete, ale pri cene okolo 20 000€ za sadu by som rád takýto paškvil veľmi rád vlastnil a myslím si, že nie som sám :-)

Editováno: 12.5.2016 08:12
0 0

Sparky, dik za zaujimave informacie, o prvych luxemburgovcoch na trone – janovi a jeho synovy karolovi je zname, ze to boli naozaj rytierski krali, a zo sposobu vtedajsieho zivota vyplyvali aj spominane zranenia. Co sa tyka tejto razby, ako vzdy ukaze cas kam bude smerovat. V sucasnosti je tazko odhadovat, staci si zobrat za priklad – rozporuplny svatovaclavsky dukat 2014 – cisty biznis, napriek tomu vyrazne uspesny, a sejnostove dukaty za ktorymi sa ukryva aj zaujimavy pribeh a z numizmatickeho hladiska (aspon podla mojho nazoru) zaujimavejsi material su v ich tieni

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 1777

michal bb napsal:

Sparky, dik za zaujimave informacie, o prvych luxemburgovcoch na trone – janovi a jeho synovy karolovi je zname, ze to boli naozaj rytierski krali, a zo sposobu vtedajsieho zivota vyplyvali aj spominane zranenia. Co sa tyka tejto razby, ako vzdy ukaze cas kam bude smerovat. V sucasnosti je tazko odhadovat, staci si zobrat za priklad – rozporuplny svatovaclavsky dukat 2014 – cisty biznis, napriek tomu vyrazne uspesny, a sejnostove dukaty za ktorymi sa ukryva aj zaujimavy pribeh a z numizmatickeho hladiska (aspon podla mojho nazoru) zaujimavejsi material su v ich tieni

Áno Šejnostov dukát zostal v tieni, čo je veľká škoda. A podľa môjho názoru je to jedna z najlepších vecí čo za posledné roky vznikla. Hlavne mám na mysli variantu MK s reliéfnym číslovaním. Mňa napr. cena teraz až tak nezaujíma. Mám odložených pár kúskov na dlhé roky. Príde čas, keď si zberatelia ocenia túto vecičku. Toto je ale o dukátoch 2016, trošku som sa nechal uniesť :-)

Editováno: 27.4.2016 13:12
0 0

Všetci vieme prečo sa v poslednom období z vaničky s vodou niekedy vylialo aj dieťa. Ako hovoria bratia česi, čeho je moc, toho je příliš. Smutné je, že pri tom zaplevelovaní priestoru neopodstatnenými blbosťami, sa v rámci všeobecného znechutenia strácajú aj tie, ktoré svoje opodstatnenie, príbeh, hodnotu… majú. Ale rozvážni sa vedia rozhodnúť múdro, alebo jednoducho tak, ako to cítia. Nedávno mi jeden známy povedal vetu ktorú som si zapämatal, že “len skapaté ryby plávajú všetky jedným smerom” :-) Mirco, som na tom rovnako a som úplne v pohode. Môžeme sa o tom pozhovárať napríklad o desať rokov.

0 0

Áno napr. o 10 rokov, to už ale budú ceny úplne niekde inde a to všetkých hodnotných mincí :-)

0 0

Ako tak pozerám v ponuke spoločnosti je už iba sada. 2dukáty sa už tiež vypredali!

0 0

Sady sú finančne náročnejšie, tak sa predávajú všeobecne pomalšie.

Si vis pacem, para bellum. Acta non verba.

0 0

Myslím, že o tejto razbe ešte väčšina zberateľov a investorov ani nevie. Pokiaľ ale viem, má sa okolo uvedenia do života odohrať celkom slušné promotion a môže sa stať, že získať túto razbu nebude tak jednoduché. Pokúsim sa zohnať nejaké info.

Editováno: 12.5.2016 12:38
0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 676 )

Partneri

Reklama