Dnes je nedeľa 24.9.2023 - 5:55:41 7 užívateľov online - neprihlásený

Úvod k zberateľskému poradenstvu

Úvod k zbareteľskému poradenstvu

Nám všetkým dobre známy, pán JUDr Stanislav Valovič, autor mnohých numizmatických katalógov, odborných článkov a komentárov, bol tak kolegiálny a ústretový, že prijal pozvanie na pôsobenie v tejto kategórii, za čo mu ďakujeme a jeho spoluprácu si vysoko vážime.
Pán Valovič bude na tomto mieste zverejňovať rôzne odborné články v súvislosti s právnymi aspektami zberateľstva, z ktorých si budú môcť mnohí zobrať ponaučenie, zorientovať sa v tejto problematike a často sa aj ochrániť sa pred neželanými komplikáciami. Pre tých, ktorých táto problematika zaujíma podrobnejšie, odporúčam si zaobstarať odbornú publikáciu ktorej autorom je pán Valovič – Právne aspekty zberateľstva (viď foto nižšie)..

Editováno: 14.4.2016 08:11
0 0

Clo a daň pri kupe Au a Ag medaili a minci z USA

Chcel by som Vas p. JUDr. Valovič poprosit o radu. Googlil som googlil a nic konkretne nevygooglil :-) aj som sa pytal skusenejsich zberatelov, ale nevedeli mi dat presnu radu. Ake clo a DPH sa plati pri dovoze – kupe Ag pripadne Au medaili a minci z USA, Vo vestniku SR som sa docital (foto), ze clo z tretich krajin je nulove, okrem Au minci, ale neviem ci sa to tyka aj USA a ci zakon striktne oddeluje kupu minci a medaili. Dakujem.

0 0

Informácia

Pokiaľ sa jedná o dovoz z tretích krajín (aj USA) vo všeobecnosti platí, že tovar podlieha jednak dovoznému clu ktorého sadzby sú uvedené v príslušnej nomenklatúre a taktiež je dovozca povinný zaplatiť DPH. Orgánmi príslušnými na výber cla aj DPH pri dovoze z tretích krajín sú colné orgány.
Numizmatické zberateľské predmety je možno zatriediť do colnej nomenklatúry tak ako aj uvádzate buď pod znak KN 7118 (mince) resp. ešte KN 9705 00 00 (mince aj medaile) – (Zbierky a zberateľské predmety zoologickej, botanickej, mineralogickej, anatomickej, historickej, archeologickej, paleontologickej, etnografickej alebo numizmatickej hodnoty). V oboch prípadoch je uvedené nulové clo. Samozrejme konkrétne zatriedenie vykonáva colný orgán v colnom konaní, takže zatriedenie sa môže odlišovať, ale je pravdepodobné, že ich z hľadiska cla zatriedi do niektorej z týchto skupín.
Samotná nulová sadzba cla neznamená, že nie je potrebné platiť DPH. Daňová povinnosť pri dovoze vo všeobecnosti vzniká dňom prijatia colného vyhlásenia na prepustenie tovaru do príslušného colného režimu. Štandardná sadzba DPH je v SR 20 %.
Ohľadom vzniku daňovej povinnosti a základu dane odkazujem na ustanovenia §§ 21 a 24 zákona č. 222/20004 o DPH. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222
Čo sa týka možnosti oslobodenia od dane resp. cla. V prípade mincí či medailí ma napadá iba oslobodenie pri tovare zanedbateľnej hodnoty (čo je tovar v cene nižšej ako 22 EUR v prípade DPH resp. nižšej ako 150 EUR v prípade cla)
Viac veľmi hodnotných informácií nájdete na stránke Finančnej správy SR:
https://www.financnasprava.sk/…ia/clo/dovoz#…
Potom otázku dovozu mincí či medailí nielen z tretích krajín môžu skomplikovať otázky ochrany tzv. predmetov kultúrnej hodnoty (zákazy a obmedzenia). Každá krajina má v tomto smere inú úpravu, takže je ťažko povedať konkrétne odporúčanie. Skôr sa na to treba spýtať obchodníka od ktorého takýto predmet kupujete ten by mal poznať aká je právna úprava v jeho štáte ohľadom vývozu predmetov kultúrnej hodnoty a odporučiť Vám vhodné riešenie.

0 0

Re: Informácia
Odpoveď na príspevok č. 11572

Ďakujem za informacie.

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 673 )

Partneri

Reklama