Dnes je utorok 17.9.2019 - 14:41:56 8 užívateľov online - neprihlásený

100 zlatých Širockých sokolov

100 zlatých Širockých sokolov

Vrcholným predstaviteľom kŕdľa širockých sokolov je zatiaľ vydanie číslovanej razby 50 ks 100 Šs v AU 986/1000 z roku 2015. Poľovačka na túto edíciu bola veľmi krátka a stosokolíci skončili v nejednej hodnotnej zbierke. Uvidíme, aký bude ich ďalší osud.

0 0

Chcel by som sa spýtať na základe predchádzajúcej diskusie http://www.cs-mince.eu/…log/show/439?… pána starostu jednu otázku. Údajne by mal byť Širocký 100sokol svetový unikát. Prezentoval som to aj ja na základe tvrdenia jedného predstaviteľa mincovne Kremnica. Aké informácie máte ohľadom tohoto tvrdenia Vy ako starosta obce? Skúmali ste to nejako hlbšie? Dopátrali ste sa k niečomu? Za odpovede Vám vopred ďakujem! Určite to nebude zajímať iba mňa, ale mnoho ďalších komu je táto obecná mena blízka…

0 0

V prvom rade by som povedal, že väčšina komplementárnych mien a z nich samozrejme najviac obecných či mestských používa na svoje hotovostné platby papierové ceniny. Ale to platí hlavne vo svete. Aké je to percento to sa nikde neuvádza, podľa môjho názoru až niekde 80 %. Na Slovensku je to trocha ináč, ale aj tu je napr. Bratislavský a Zvolenský živec. V médiach prezentovaný Žilinec, ktorý je zatiaľ iba v príprave by mal byť tiež papierový. Ostatné sa dali na cestu kovových mincí, aj keď razenie mincí je finančne náročnejšie ako tlačenie papierových cenín. Osobne som sa doteraz nestretol s nejakou regionálnou mincou v striebre či v zlate okrem našich sokolov. Ale to neznamená, že nikde vo svete už touto cestou neišli. Pri uvádzaní 2 Šs, 5 Šs a 100 Šs do života, ktoré sa v rámci obecných osláv uskutočnilo 26.7.2015 sa p. Setnický z Mincovne Kremnica š.p. vyjadril, že on nevie o žiadnej obecnej či mestskej mene na Slovensku ani vo svete, ktorá by sa dostala do drahých kovov, samozrejme okrem širockého sokola. Pre menej zorientovaných chcem iba pripomenúť, že v roku 2014 sme vydali 1 Šs strieborný PROOF, číslovaný s certifikátom, 50 ks, číslované 1 – 50, v etue a o rok neskôr v 2015 zase 100 Šs zlaté PROOF s certifikátom v etue, 50 ks, číslované 1 – 50.
Niektoré komplementárne meny používajú systém tzv. starnúcich peňazí, alebo systém platnosti iba na dobu určitú. Dôvod je ten, aby sa zabezpečil lepší obeh príslušnej emisie a tým lepší efekt používania meny ( o tom viac v knihe Zodpovedná spoločnosť od Dávida Sulíka). A kvôli dočasnej platnosti tohto obeživa je ho ekonomickejšie vydávať v papierovej forme. My v Širokom máme zvolený klasický spôsob používania, preto nám lepšie vyhovuje kovová forma vzhľadom na trvácnosť platidiel. Uvidíme čo prinesie budúcnosť, ale asi sa od tohto systému neodkloníme, min počas obdobia, keď ja dokážem mať vplyv na rozhodovanie o tom.

0 0

Ďakujem za peknú a rozsiahlu odpoveď! Aj tieto slova starostu obce Ing. Stanislava Bartoša ma presvedčili o tom, že Širocký sokol je do budúcna veľmi perspektívny materiál a určite ho chcem mať vo svojej zbierke…

0 0

Tak a zase sa nám sokoliky trošku zviditeľnili! Myslím si, že je to obrovský úspech, keď sa dostali do aukcie renomovanej aukčnej spoločnosti…

0 0

Je to obrovský úspech nielen pre celú rodinu sokolov, ale aj pre samotnú obec Široké. Máme veľkú radosť z toho, že sa sokolíci dostali do stovežatej a do tak sledovanej a hlavne prestížnej aukcie. Teraz už treba iba veriť, že tento “kŕdeľ odletí” do tej správnej zbierky.

0 0

Gratulácia

Na inom mieste tejto stránky píšem:

Ponuku Aukčného domu MACHO & CHLAPOVIČ v 11. aukcii považujem za vynikajúcu a to tak v Sálovej aukcii, ako i v eLIVE aukcii. Mňa samozrejme najviac zaujali pôvodné razby Československých dukátov – Svätováclavských 1923–1939 a Karlových 1978. Potvrdením vysokej kvality aukcie je, z môjho pohľadu, zaradenie položiek Svätováclavských dukátov 1937 a 1939. Ale v ponuke je samozrejme ďaleko, ďaleko viac vysoko kvalitného numizmatického materiálu.

Zaradenie lotu Širockých sokolov do aukcie považujem za veľkú česť a slávu pre obec Široké, hlavne pre pána starostu Bartoša, ktorému touto cestou gratulujem. Je to však i veľké gesto zo strany Aukčného domu MACHO & CHLAPOVIČ.

Možno sa do aukcie, niekedy za sto rokov, dostanú aj moje súkromné razby medailí. :-)

Dosiahnuté ceny zverejním v príslušných blogoch a fórach.

Zdroj foto: http://aukcie.machochlapovic.com/sk/aukcie


Prikladám ešte jedno staršie a milé foto, ktoré je z môjho archívu. Tam sú naše diela spolu na jednej strane.
Je to z numizmatického katalógu od pána Valoviča.

0 0

Predtým ako sa začne raziť minca, prechádza jej zrod viacerými etapami. Jednou z nich je aj sadrový model, na ktorom sa " ladia " detaily. Na priloženej snímke sadrový model 100 Šs. Má priemer 21,5 cm a hrúbku 2 cm. Foto vystihuje aj to, k akému zmenšeniu následne dochádza, keď je na porovnanie priložený aj výsledný produkt.

0 0

Pozdravujem Vás všetkých.
Po dlhšej dobe sa opäť dostane do éteru správa o širockých sokoloch. Už dnes ( sobota 6.1.) v televíznych novinách TV JOJ so začiatkom o 19,30 hod. bude reportáž o skolíkoch, no tentoraz viac zameraná na numizmatický život sokolov ako na ich prioritnú funkciu – obecného platidla. Táto reportáž pôjde niekde okolo 20-tej hodiny. Môže sa však stať, že sa udeje niečo vážne čo dostane prednosť vo vysielaní, Potom by sokolíci išli zajtra, resp. neskôr. Aj keď priestor na reportáž je dlhší ako obvyklých 80 resp. 100 sekúnd, pre túto tému je to veeeľmi málo a bude to ako z rýchlika :-) . No uvidíme.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 11427

Mať reportáž 100 sekundovú v prime time je úspech.

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 11428

Ak to nezmenia, tak to bude 114 sekúnd.

0 0

Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 11429

Gratulujem

0 0

Širocký sokol na TV JOJ

https://youtu.be/Xfhcc49v2LE ( 2min. video)

zdroj: TV JOJ – pôvodný link: [https://noviny.joj.sk/…oviny-tv-joj]

Editováno: 9.1.2018 20:11
0 0

Re: Širocký sokol na TV JOJ
Odpoveď na príspevok č. 11441

To bola skôr taká populárno informačná reportáž, než odborná numizmatická. Ale to je dobre. Ľudia to vnímajú a už o tom vedia. Keď pôjdu cez obec autom, alebo keď niekde budú počuť názov obce, tak si na túto reportáž určite spomenú.

0 0

No asi ťažko očakávať od širokospektrálnej televízie, ktorá che samozrejme osloviť čo najširší okruh ľudí, odbornú numizmatickú reportáž ktorej by 98% divákov nerozumelo. Populárne informačná reportáž je prijateľná a pochopiteľná pre všetkých. Nakoniec, bola to len jedna reportáž z mnohých tv či printových info o Širockom sokolovi, ako je možné si pozrieť aj na stránke obce.
http://www.siroke.sk/…irocky-sokol

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 11458

Ano, viem, videl som.

0 0

Na stránke sú ale len linky na printové médiá. O Šs bolo viac reportáží v celoštátnch i lokálnych televíziách, ako príklad dávam link na reportáž RTVS ešte spred štyroch rokov. Je to posledný šot v rámci Televíznych novín.
http://www.rtvs.sk/…/11580/43383?…

Editováno: 13.1.2018 12:34
0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 11460

Pekný šot.

0 0

http://youtu.be/Vt_XvMyKs7w
Editováno: 9.4.2018 14:00
0 0

Širocký sokol na TV JOJ Part02

zdroj: TV JOJ – pôvodný link: https://noviny.joj.sk/…oviny-tv-joj

0 0

Záujem o 100 Šs

Niekoľko zberateľov sa ma pýtalo, či sa vždy nájdu ľudia, ktorí až teraz zistili, že existuje Širocký sokol. Pravdaže, a to aj napriek tomu, že sa o našej mene popísalo a v Tv sa objavila nespočetnekrát. Pritom uvedenie prvej, jednosokolovej mince do života prebehlo 11 júla 2010 !! A asi ako často je vznášaná požiadavka na zlatých 100 Šs ? Tak napríklad za 17 dni roku 2019 boli na náš obecný úrad vznesené dve požiadavky a počas minulého roka asi 6 krát. Keďže tento kŕdeľ sa celý rozletel do 3 týždňov po jeho objavení sa na svete ešte v roku 2015, odporučil som záujemcovi dať dopyt na tento náš portál. Včera mi tento poslal info, že KÚPIL. Veľmi sa tešil a samozrejme sa teším aj ja, že sokolíci zdobia opäť inú zbierku, že ich naživo vidia ďalší ľudia a že tento projekt obecnej meny a následne aj je numizmatickej nadstavby je úspešný.

Editováno: 18.1.2019 10:00
2 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 406 )

Partneri

Reklama