Dnes je sobota 20.4.2024 - 1:18:25 12 užívateľov online - neprihlásený

100 zlatých Širockých sokolov

100 zlatých Širockých sokolov

Vrcholným predstaviteľom kŕdľa širockých sokolov je zatiaľ vydanie číslovanej razby 50 ks 100 Šs v AU 986/1000 z roku 2015. Poľovačka na túto edíciu bola veľmi krátka a stosokolíci skončili v nejednej hodnotnej zbierke. Uvidíme, aký bude ich ďalší osud.

0 0

Chcel by som sa spýtať na základe predchádzajúcej diskusie http://www.cs-mince.eu/…log/show/439?… pána starostu jednu otázku. Údajne by mal byť Širocký 100sokol svetový unikát. Prezentoval som to aj ja na základe tvrdenia jedného predstaviteľa mincovne Kremnica. Aké informácie máte ohľadom tohoto tvrdenia Vy ako starosta obce? Skúmali ste to nejako hlbšie? Dopátrali ste sa k niečomu? Za odpovede Vám vopred ďakujem! Určite to nebude zajímať iba mňa, ale mnoho ďalších komu je táto obecná mena blízka…

0 0

V prvom rade by som povedal, že väčšina komplementárnych mien a z nich samozrejme najviac obecných či mestských používa na svoje hotovostné platby papierové ceniny. Ale to platí hlavne vo svete. Aké je to percento to sa nikde neuvádza, podľa môjho názoru až niekde 80 %. Na Slovensku je to trocha ináč, ale aj tu je napr. Bratislavský a Zvolenský živec. V médiach prezentovaný Žilinec, ktorý je zatiaľ iba v príprave by mal byť tiež papierový. Ostatné sa dali na cestu kovových mincí, aj keď razenie mincí je finančne náročnejšie ako tlačenie papierových cenín. Osobne som sa doteraz nestretol s nejakou regionálnou mincou v striebre či v zlate okrem našich sokolov. Ale to neznamená, že nikde vo svete už touto cestou neišli. Pri uvádzaní 2 Šs, 5 Šs a 100 Šs do života, ktoré sa v rámci obecných osláv uskutočnilo 26.7.2015 sa p. Setnický z Mincovne Kremnica š.p. vyjadril, že on nevie o žiadnej obecnej či mestskej mene na Slovensku ani vo svete, ktorá by sa dostala do drahých kovov, samozrejme okrem širockého sokola. Pre menej zorientovaných chcem iba pripomenúť, že v roku 2014 sme vydali 1 Šs strieborný PROOF, číslovaný s certifikátom, 50 ks, číslované 1 – 50, v etue a o rok neskôr v 2015 zase 100 Šs zlaté PROOF s certifikátom v etue, 50 ks, číslované 1 – 50.
Niektoré komplementárne meny používajú systém tzv. starnúcich peňazí, alebo systém platnosti iba na dobu určitú. Dôvod je ten, aby sa zabezpečil lepší obeh príslušnej emisie a tým lepší efekt používania meny ( o tom viac v knihe Zodpovedná spoločnosť od Dávida Sulíka). A kvôli dočasnej platnosti tohto obeživa je ho ekonomickejšie vydávať v papierovej forme. My v Širokom máme zvolený klasický spôsob používania, preto nám lepšie vyhovuje kovová forma vzhľadom na trvácnosť platidiel. Uvidíme čo prinesie budúcnosť, ale asi sa od tohto systému neodkloníme, min počas obdobia, keď ja dokážem mať vplyv na rozhodovanie o tom.

0 0

Ďakujem za peknú a rozsiahlu odpoveď! Aj tieto slova starostu obce Ing. Stanislava Bartoša ma presvedčili o tom, že Širocký sokol je do budúcna veľmi perspektívny materiál a určite ho chcem mať vo svojej zbierke…

0 0

Tak a zase sa nám sokoliky trošku zviditeľnili! Myslím si, že je to obrovský úspech, keď sa dostali do aukcie renomovanej aukčnej spoločnosti…

0 0

Je to obrovský úspech nielen pre celú rodinu sokolov, ale aj pre samotnú obec Široké. Máme veľkú radosť z toho, že sa sokolíci dostali do stovežatej a do tak sledovanej a hlavne prestížnej aukcie. Teraz už treba iba veriť, že tento “kŕdeľ odletí” do tej správnej zbierky.

0 0

Gratulácia

Na inom mieste tejto stránky píšem:

Ponuku Aukčného domu MACHO & CHLAPOVIČ v 11. aukcii považujem za vynikajúcu a to tak v Sálovej aukcii, ako i v eLIVE aukcii. Mňa samozrejme najviac zaujali pôvodné razby Československých dukátov – Svätováclavských 1923–1939 a Karlových 1978. Potvrdením vysokej kvality aukcie je, z môjho pohľadu, zaradenie položiek Svätováclavských dukátov 1937 a 1939. Ale v ponuke je samozrejme ďaleko, ďaleko viac vysoko kvalitného numizmatického materiálu.

Zaradenie lotu Širockých sokolov do aukcie považujem za veľkú česť a slávu pre obec Široké, hlavne pre pána starostu Bartoša, ktorému touto cestou gratulujem. Je to však i veľké gesto zo strany Aukčného domu MACHO & CHLAPOVIČ.

Možno sa do aukcie, niekedy za sto rokov, dostanú aj moje súkromné razby medailí. :-)

Dosiahnuté ceny zverejním v príslušných blogoch a fórach.

Zdroj foto: http://aukcie.machochlapovic.com/sk/aukcie


Prikladám ešte jedno staršie a milé foto, ktoré je z môjho archívu. Tam sú naše diela spolu na jednej strane.
Je to z numizmatického katalógu od pána Valoviča.

0 0

Predtým ako sa začne raziť minca, prechádza jej zrod viacerými etapami. Jednou z nich je aj sadrový model, na ktorom sa " ladia " detaily. Na priloženej snímke sadrový model 100 Šs. Má priemer 21,5 cm a hrúbku 2 cm. Foto vystihuje aj to, k akému zmenšeniu následne dochádza, keď je na porovnanie priložený aj výsledný produkt.

0 0

Pozdravujem Vás všetkých.
Po dlhšej dobe sa opäť dostane do éteru správa o širockých sokoloch. Už dnes ( sobota 6.1.) v televíznych novinách TV JOJ so začiatkom o 19,30 hod. bude reportáž o skolíkoch, no tentoraz viac zameraná na numizmatický život sokolov ako na ich prioritnú funkciu – obecného platidla. Táto reportáž pôjde niekde okolo 20-tej hodiny. Môže sa však stať, že sa udeje niečo vážne čo dostane prednosť vo vysielaní, Potom by sokolíci išli zajtra, resp. neskôr. Aj keď priestor na reportáž je dlhší ako obvyklých 80 resp. 100 sekúnd, pre túto tému je to veeeľmi málo a bude to ako z rýchlika :-) . No uvidíme.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 11427

Mať reportáž 100 sekundovú v prime time je úspech.

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 11428

Ak to nezmenia, tak to bude 114 sekúnd.

0 0

Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 11429

Gratulujem

0 0

Širocký sokol na TV JOJ

https://youtu.be/Xfhcc49v2LE ( 2min. video)

zdroj: TV JOJ – pôvodný link: [https://noviny.joj.sk/…oviny-tv-joj]

Editováno: 9.1.2018 20:11
0 0

Re: Širocký sokol na TV JOJ
Odpoveď na príspevok č. 11441

To bola skôr taká populárno informačná reportáž, než odborná numizmatická. Ale to je dobre. Ľudia to vnímajú a už o tom vedia. Keď pôjdu cez obec autom, alebo keď niekde budú počuť názov obce, tak si na túto reportáž určite spomenú.

0 0

No asi ťažko očakávať od širokospektrálnej televízie, ktorá che samozrejme osloviť čo najširší okruh ľudí, odbornú numizmatickú reportáž ktorej by 98% divákov nerozumelo. Populárne informačná reportáž je prijateľná a pochopiteľná pre všetkých. Nakoniec, bola to len jedna reportáž z mnohých tv či printových info o Širockom sokolovi, ako je možné si pozrieť aj na stránke obce.
http://www.siroke.sk/…irocky-sokol

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 11458

Ano, viem, videl som.

0 0

Na stránke sú ale len linky na printové médiá. O Šs bolo viac reportáží v celoštátnch i lokálnych televíziách, ako príklad dávam link na reportáž RTVS ešte spred štyroch rokov. Je to posledný šot v rámci Televíznych novín.
http://www.rtvs.sk/…/11580/43383?…

Editováno: 13.1.2018 12:34
0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 11460

Pekný šot.

0 0

http://youtu.be/Vt_XvMyKs7w
Editováno: 9.4.2018 14:00
0 0

Širocký sokol na TV JOJ Part02

zdroj: TV JOJ – pôvodný link: https://noviny.joj.sk/…oviny-tv-joj

0 0

Záujem o 100 Šs

Niekoľko zberateľov sa ma pýtalo, či sa vždy nájdu ľudia, ktorí až teraz zistili, že existuje Širocký sokol. Pravdaže, a to aj napriek tomu, že sa o našej mene popísalo a v Tv sa objavila nespočetnekrát. Pritom uvedenie prvej, jednosokolovej mince do života prebehlo 11 júla 2010 !! A asi ako často je vznášaná požiadavka na zlatých 100 Šs ? Tak napríklad za 17 dni roku 2019 boli na náš obecný úrad vznesené dve požiadavky a počas minulého roka asi 6 krát. Keďže tento kŕdeľ sa celý rozletel do 3 týždňov po jeho objavení sa na svete ešte v roku 2015, odporučil som záujemcovi dať dopyt na tento náš portál. Včera mi tento poslal info, že KÚPIL. Veľmi sa tešil a samozrejme sa teším aj ja, že sokolíci zdobia opäť inú zbierku, že ich naživo vidia ďalší ľudia a že tento projekt obecnej meny a následne aj je numizmatickej nadstavby je úspešný.

Editováno: 18.1.2019 10:00
2 0

Priletí nový Sokol.

Rok 2020 je pre našu obec a širockých sokolov významným. Naša obecná mena oslavuje 10 rokov od svojho vzniku. Zároveň naša obec v roku 2020 oslavuje 700. výročie prvej písomnej zmienky (1320). Tieto dve výročia nám dali príležitosť vydať nasledujúce razby.
1 Šs obehový, ročník 2020
2 Šs obehový, ročník 2020
5 Šs obehový, ročník 2020 nebudeme raziť. Na zásobe máme ešte dostatok ročníka 2015.
Novým sokolom bude 10 Šs. Zatiaľ prezradím, že bude mať priemer 40 mm. No obehový sa bude raziť iba v počte 100 ks. Razba 50 ks PROOF LIKE pôjde do sady.
Sada 1,2,5,10 Šs, číslované 1 – 50 v etue s certifikátom v PROFF LIKE prevedení ( 10 Šs s kruhopisom 700. výročie prvej písomnej zmienky ), odhadovaná predajná cena v rozmedzí 40 až 50 €.
100 Šs, zlato, PROOF 986/1000 v prevedení ako bol v roku 2015, no samozrejme kruhopis bude 700. výročie prvej písomnej zmienky, číslovaný 1 – 50 v etue s certifikátom. Odhadovaná predajná cena okolo 300 €.
Kto by si už teraz chcel rezervovať niečo z toho čo som vyššie popísal nech mi pošle e-mail na adresu starosta@siroke.sk. Oslavy obce budú 28.6.2020 a vtedy bude aj uvedenie nového 10 Šs do života. Chceme zvýhodniť odberateľov prechádzajúcich 100 Šs a sad z roku 2015. Pokiaľ ste medzi nimi a včas pošlete rezerváciu, tak Vás vybavíme prednostne a až potom budeme posielať nové 100 Šs a sady prípadným ďalším záujemcom.
Pravdepodobne ide o posledné razby širockých sokolov vôbec. V roku 2022 budú opäť voľby do orgánov samosprávy obcí a keďže už nebudem kandidovať neviem zaručiť ďalší príbeh našej obecnej meny, ktorá pravdepodobne po 12+ rokoch odíde do histórie.
Starosta obce.

Editováno: 19.2.2020 14:53
1 0

Dostávam otázky ohľadne pravdepodobnej ceny nových sokolov. My ich predávame za výrobné náklady + cca 2 % režijné náklady, čo pri 100 Šs je približne 5 – 6 €. Obec nepotrebuje na tom zarábať, ani to nemôže a sokoly plnia v prvom rade funkciu platidla. Vydávanie zberateľských verzii si vyžiadal záujem zo strany numizmatikov. Preto nikto nemusí mať obavu, že na ňom zarobíme.

2 0

Oslavy 700. výročia - ZRUŠENÉ

Korona kríza zapríčinila zrušenie osláv 700. výročia prvej písomnej zmienky o obci Široké, ktoré sa mali konať 28. júna 2020. Rozhodol o tom dnes ( 22.5.) krízový štáb obce. Pre viacerých z nás je to smutná správa. Obec svoje výročie oslavovala od roku 1995 – 675. výročie postupne každých 5 rokov. S týmto rozhodnutím prichádza aj rozhodnutie nevydávať žiadne sokoly. To znamená, že nový 10 Šs ani pamätná 100 sokolová zlatá minca sa teraz raziť nebudú. Chcem však poďakovať za prejavený záujem všetkým 34 záujemcom, ktorí sa do dnešného dňa registrovali na jej kúpu. Možno v budúcnosti.

0 0

:-(
0 0

Po tejto smutnej správe kedy som mal na emisiu odložené posledné peniaze začínam hýriť opekanými zemiakmi.
Zajtra si idem kúpiť mäso.

Editováno: 22.5.2020 14:02

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Dobří holubi se vracejí :-)

Dnes som obdržal od starostu obce Široké, a otca myšlienky razby obecnej meny Širockého sokola Stanislava Bartoša, zaujímavú informáciu o uskutočnení obchodu so zlatým 100 sokolom. Zaujímavú možno nie len pre fanúšikov tejto prvej obecnej meny na Slovensku. Jeden pán z východného Slovenska sa dlhšiu dobu usiloval širockého 100 sokola získať. Nakoniec sa mu to podarilo prostredníctvom tejto stránky. Širocký sokol putoval zo stredného Slovenska späť na východné. Cena zlatého 100 sokola bola 380 eur.

1 0

Áno, potešilo...

Informácia o predaji 100 Šs za 380 € potešila. Verím, že sa cena pri ďalších obchodoch bude iba zvyšovať. V súčasnosti je v obehu je 48 ks z celkového počtu 50 ks ktoré boli vyrazené. Jeden kus je archívny a zostane v trezore obecného úradu a jeden je k dispozícii ako prezent pre nejakú vzácnu návštevu obce.

0 0

Ako sa môžem stať vzácnou návštevou ?

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 13849

Kedy sú prezidentské voľby? :-)

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 713 )

Partneri

Reklama