Dnes je pondelok 22.7.2019 - 10:03:17 7 užívateľov online - neprihlásený

Cestovanie za históriou mincí a medailí

Cestovanie za históriou mincí a medailí

Víkend v Kremnici

Práve som sa vrátil z víkendu stráveného v Kremnici a bolo sa na čo pozerať. Trochu som mal obavy, či nebudú múzeá plné turistov, pretože sa tu konala Biela stopa, ale opak bol pravdou. Takže v kľude, v pohode sme si prešli všetko čo sme chceli. Múzeá patria pod správu Národnej banky (NBS).

S partnerkou sme postupne navštívili : Podnikovú predajňu Mincovne Kremnica, Starú mincovňu aj s expozíciou starých strojov s ukážkou ich fungovania a novovýrobu. ( Nová mincovňa v budove „na kopci“ nefunguje, výroba bola presťahovaná do starej. ) Prešli sme si všetky múzeá: Múzeum mincí a medailí, kde je aktuálne výstava Vznik Československej republiky 1918, expozícia Líce a rub peňazí, Dejiny medailérstva. Ďalej to bol Mestský hrad Kremnica a múzeum, kde je aktuálne výstava Kremnickej kameninovej keramiky a múzeum s výstavou Cesta kremnickej čipky. Navštívili sme tiež predajňu mincí a medailí p. Zobeka- Numizmatika Kremnica, sme mali možnosť trochu porozpávať s p. Zobekovou. Na druhý deň nás čakala návšteva v zlatej štôlni Andrej aj so sprievodcom.
Na záver pripojím aj nejaké fotky.

Múzeá
Všade sme mali sprievodcu a stretli sme sa pri prehliadkach s milým prístupom a ich veľkou ochotou odpovedať na moje nekonečné otázky . Takže som sa aj veľa dozvedel.
Ale vrátim sa k numizmatike. V podnikovej predajni som si pozrel naživo medailu 100.výročie vzniku republiky 1918 v zlate- replika Šejnost. Pekná práca.
V mincovni dostanete ako vstupenku tradične malú medailu. Tu som sa dozvedel, že mincovňa mala niekedy aj zlievareň , kde vyrábali okrem iného aj veľké odlievané plakety z farebných kovov na uchytenie vzadu (nad 150mm)- určite to poznáte napr. od Háma- Kremnica, rôzne pamätné dosky, plakety, ozdobné rámy…Videl som v chode stroje na ktorých boli razené aj prvé mince ČSR a bol nám vysvetlený celý proces výroby mincí aj medailí.
V Múzeu mincí a medailí môžete vidieť okrem iného číslovaný Svätováclavský dukát a násobky dukátov, veľa skúšobných odražkov mincí z doby okolo 1920, ale aj Slovenského štátu. Veľmi pekne je spracované medailérstvo od obdobia Rakúsko- Uhorska až po súčasnosť , tak isto bankovky počas celej histórie. Tu bolo k nahliadnutiu veľmi veľa exponátov, až som nestíhal všetko vnímať. V tomto múzeu je žiaľ zakázané fotiť… ale čo som nevedel:
Úplne prvé medaily vyrazené za ČSR boli : Česká reálka v Hodoníne 1919. Až potom boli razené medaily Oživotvorenie Matice slovenskej 1919.
A.Hám pracoval v Kremnickej mincovni ako praktikant už v roku 1920.

Štôlňa Andrej
Táto štôlňa si zaslúži určite svoju pozornosť. Na začiatku prehliadky dostanete nepremokavý plášť a prilbu na hlavu so svetlom. Postupne so sprievodcom a jeho odborným výkladom sa dostanete po cca. 30 metroch k prvej zlatej rude vo forme žíl v stene. Potom vám sprievodca ukáže ďalšie a ďalšie miesta. Zlato nie je viditeľné, vidíte sivé žily v hornine, tie však obsahujú zlato. Pri razení niektorých chodieb natrafili baníci aj na priestor 500 rokov starý. To tiež uvidíte pri prehliadke.
Písať by sa dalo ešte veľa… Bol to super výlet, ale bude lepšie ak si to prežijete niektorý víkend sami.
J.K.

9 0

Pekné, pútavé, osvetové a užitočné, škoda že sa dá dať iba jeden palec hore :-)

1 0

Môžem potvrdiť aspoň čast toho čo sa píše v prvom príspevku a to štôlňu Andrej – je to fascinujúce miesto hneď pri vstupe do areálu a samotná štôlňa Andrej a atmosféra v nej dýcha úmornou prácou vtedajších baníkov. Treba to vidieť na vlastné oči a zažiť na vlastnej koži.

V mincovni sme mali smolu, bola nedeľa a “v neděli se nedělá”, tak sme si urobili prehliadku kostola sv. Kataríny, vyšliapali vyše 126 schodov do západnej veže s nádherným výhľadom a pozreli rôzne expozície v tesnom okolí, asi najzaujímavejšia doba “kostnica”

Editováno: 27.1.2019 15:02

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

2 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 12842

… už má dva :D

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

1 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 12844

Tri :-)

1 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 398 )

Partneri

Reklama