Dnes je sobota 13.7.2024 - 9:29:12 9 užívateľov online - neprihlásený

5€/2024 – Fauna a flóra na Slovensku – zubor hrivnatý

5€/2024 – Fauna a flóra na Slovensku – zubor hrivnatý

Zberateľská eurominca z obyčajných kovov v nominálnej hodnote 5 eur

ubor je najväčším európskym suchozemským cicavcom. Svojou postavou pripomína hovädzí dobytok. Hlava je pomerne krátka, zaoblená, telo i chvost sú pokryté hnedou srsťou. Predná časť tela je mohutnejšia ako zadná. Zvýrazňuje ju tiež srsť, ktorá je na prednej časti tela predĺžená. Silné a duté rohy sú charakteristickým znakom oboch pohlaví. Sú trvalé a rastú s pribúdajúcimi rokmi. Aktívny je predovšetkým za šera, čomu má prispôsobený aj zrak. Zo zmyslov má najlepšie vyvinutý sluch a čuch. Dožíva sa približne 35 rokov. Zubor je živočích spoločenský, samotársky žijú zvyčajne iba staršie samce. Typický je život v 8 až 13 kusových čriedach. Zubry sa živia najmä zelenými a drevnatými časťami rastlín, vetvami, kôrou a lístím. Obľubujú mladšie lesné porasty s bohatým podrastom. V zime je ich základnou potravou ostružina, kôra stromov, krov a suchá tráva, ktorú vyhrabávajú spod snehu. Pôvodný areál zubra sa rozprestieral takmer v celej Európe. Na Slovensku dnes žije vo vysídlenej časti územia Národného parku Poloniny približne 70 jedincov zubra hrivnatého.

Popis euromince

Lícna strana:

Na líci zberateľskej euromince je zobrazený samec zubra hrivnatého v kompozícii so stromami v pozadí a s padnutými konármi v popredí. Vpravo od kompozície je štátny znak Slovenskej republiky, nad ktorým je letopočet „2024“. V ľavej časti mincového poľa je v opise názov štátu „SLOVENSKO“. Značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka „MK“ umiestnená medzi dvoma razidlami, a štylizované iniciálky autora zberateľskej euromince Karola Lička „KL“ sú v spodnej časti mincového poľa.

Rubová strana:

Na rube zberateľskej euromince je hlava zubra hrivnatého. Nad ňou je nominálna hodnota zberateľskej euromince „5 EURO“. V hornej časti mincového poľa je v opise slovenský názov „ZUBOR HRIVNATÝ“ a spodnej časti latinsky názov „BISON BONASUS“. Názvy od seba graficky oddeľuje vetvička s bukovými listami a bukvicami.

Údaje o minci:

Autor: Karol Ličko
Materiál: mosadz MS63
Hmotnosť: 19,1 g
Priemer: 34 mm
Hrana: vrúbkovaná
Výrobca: Mincovňa Kremnica, š. p.
Rytec: Dalibor Schmidt
Náklad: 50 000 kusov (s možnosťou dorazby)
Emisia: 2. 7. 2024

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 726 )

Partneri

Reklama