Dnes je sobota 15.6.2024 - 19:17:33 9 užívateľov online - neprihlásený

Zlaté, stříbrné a bronzové medaile z České mincovny

Zlaté, stříbrné a bronzové medaile z České mincovny

Novinky vydávané Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou.

0 0

ČNB plánovala na duben 2016 vydat minci 200 Kč – 125. výročí narození Vlasty Buriana 2016.
Bohužel byla nucena tuto emisi zrušit.
Ovšem ražby se ujala Česká mincovna a vítězný návrh (od Jaroslava Bejvla), který měl být na minci, převedla na pamětní medaile.
Vydáno tedy bylo:

Zlatá půluncová medaile Vlasta Burian 2016 Proof číslováno – náklad 99 kusů (cena 24.950,– Kč)
Stříbrná medaile Vlasta Burian 2016 Proof – náklad 1.000 kusů (cena 950,– Kč)
Stříbrná medaile Vlasta Burian 2016 Bk – náklad 1.000 kusů (cena 850,– Kč)

0 0

Je to dosť neobvyklý postup, pretože spravidla má v takomto prípade autorské práva vo vlastníctve NB. Je to zaujímavá situácia, aký je oficiálny dôvod zrušenia emisie?

0 0

Tu som niečo našiel, tento dôvod sa dal, bohužiaľ, predpokladať. Ale zas potom nerozumiem, ako mohla túto razbu realizovať Česká mincovna. Aby bolo zrejmé, ja sa teším že razba existuje, len vznikla zaujímavá a ojedinelá zápletka. Na Slovensku tiež máme skúsenosť so zrušením emisie mince a dôvody boli ešte omnoho “pragmatickejšie”.
http://www.zlatobezdph.cz/…-buriana-281
Idem skúsiť nájsť ešte nejaké oficiálne vyjadrenia a teším sa na koment Ševciho, ktorý asi má prehľad.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 1183

Mělo by tomu být skutečně tak.
To, že nakonec ražbu realizovala ČM je možné tím, že dědicové ustoupili ze svých požadavků jen na ražbu mince již nebyl čas (náklad obou kvalit by byl cca 17.000 kusů) tak Mincovna vyrazila medaile o maximálním nákladu celkem 2.099 kusů (u medailí se nerazí všechny kusy najednou ale dle objednávek) a tím tedy byl pravděpodbně i snížen honorář pro dědice práv.

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 1185

Dalo by sa povedať, že špekulovali až prešpekulovali? Je niekedy tristné ako dediči uprednostňujú ekonomický efekt takéhoto počinu pred uctením si pamiatky svojho predka. Ale to mi neprináleží hodnotiť, len je pre mňa osobne naozaj škoda, že táto minca nevznikla. Mám rád československého “Kráľa komikov” a takéto motanice okolo jeho mena a pamiatky sú smutné.

0 0

Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 1196

Co se přesně stalo ví jen ČNB ale myslím, že tomu bude skutečně tak – že potomci měli nesplnitelné požadavky.
Mince by to byla myslím populární takže velká škoda.

0 0

Tak dle Mincovny je u nich zlatý Burian již vyprodán. To byla rychlost…
Možná by šel sehnat ještě u nějakého jejich smluvního partnera.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 1272

Tak áno, dá sa predpokladať, že túto medailu si kôli motívu – osobe Vlasty Buriana, kúpilo aj mnoho nenumizmatikov. Celé generácie na jeho neopakovateľnom humore vyrastali, žiadne Vianočné sviatky sa bez jeho komédií nezaobídu. Podľa mňa len večná škoda, že nemohlo zostať pri pôvodnom pláne a nevznikla minca.

0 0

Česká mincovna vydala další (v pořadí již pátou) medaili do série Českoslovenští prezidenti (celkem jich bude devět – poslední bude Václav Havel) a to:

Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti – Antonín Zápotocký
Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti – Antonín Zápotocký

Averz zlaté medaile s dukátovou váhou věnoval akademický sochař Jiří Dostál věrnému portrétu našeho třetího poválečného prezidenta. V opisu je uvedeno státníkovo jméno ANTONÍN ZÁPOTOCKÝ spolu s životopisnými daty 1884–1957. Rovněž je zde zaznamenán i jeho nejzásadnější čin, a to MĚNOVÁ REFORMA spolu s poměrem znehodnocení úspor 1:5/1:50.
Reverz nese u okraje Zápotockého funkci PREZIDENT ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY, léta 1953 a 1957 značící období, kdy byl v čele státu, a vkusně se překrývající symboly, jimiž jsou Malý znak republiky Československé, obrys hranic tehdejšího Československa a pěticípá hvězda ukazující směrem na východ. Na měnovou reformu odkazuje také vyobrazení jednohaléřové mince z roku 1953.

0 0

Česká mincovna při příležitosti 700. výročí narození Karla IV. vydává:

100 NZD Stříbrná kilogramová mince 2016 běžná kvalita – náklad 100 kusů
2 NZD Stříbrná uncová mince 2016 Proof – náklad 700 kusů

Autorem návrhů je Jaroslav Bejvl.

Editováno: 1.5.2016 08:35
0 0

Česká mincovna při příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla vydáná stříbrnou medaili.

Medaile je o váze jednoho kilogramu, v provedení běžná kvalita, číslovány jsou na hraně a náklad je pouhých 100 kusů. Pokud by někdo měl zájem dokážu zajistit. Emisní cena je 44.950,– Kč.

Zdroj fotek: Česká mincovna a.s.

Editováno: 3.10.2016 22:04
0 0

To ešte stále ľudia neprišli na to kto to bol Havel? Moje nervy.

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

Česká republika se pyšní mnoha hrady, avšak jen jeden z nich je Hrad s velkým H. Tisícileté pražské sídlo českých králů je největším hradním komplexem na světě a nyní se mu dostává opačného rekordu – je totiž motivem nejmenší zlaté mince vyražené v České mincovně o hmotnosti jedné poloviny gramu.

Ražba s vyobrazením symbolu českého státu je uložena do speciálního balení v podobě repliky vzácné dobové pohlednice s nápisem Pozdrav z Prahy. Ta nabízí vícezáběrový pohled na pražské památky – panorama Pražského hradu, Museum království českého (dnes Národní muzeum), Velké náměstí (dnes Staroměstské náměstí) s Týnským chrámem a Pomník císaře Františka (neboli Krannerovu kašnu). Původní tiskovinu vydal nakladatel Carl Schwager z Drážďan pravděpodobně v roce 1897. Jednalo se o takzvanou litografickou pohlednici, tedy nejstarší typ pohlednice, jehož tvorba byla náročná uměleckým zpracováním i výrobou a jenž je sběratelsky nejvíce vyhledávaný. Tento konkrétní korespondenční lístek byl odeslán dne 9. 8. 1898 – na adresní straně se nachází vyobrazení dvoukrejcarové frankované známky císaře Františka Josefa I. spolu s jednoduchou adresou, která se skládá pouze z názvu kavárny a města, a dokládá tak vysokou spolehlivost tehdejší pošty.

Autorkou výtvarné podoby zlaté mince je talentovaná medailérka Irena Hradecká, DiS. Reverzní stranu věnovala hradnímu panoramatu a česko-anglickému opisu PRAHA – PRAGUE. Reverz pak patří atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje licenci k vydávání pamětních mincí: portrétu a jménu královny Alžběty II., roku emise 2017 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD).

zdroj: Česká mincovna a.s.

0 0

Pekná myšlienka, príjemné spracovanie a úprava. Všetko fajn, kým nepozrieš na druhú stranu. “Tisícileté pražské sídlo českých králú..” a tam zas Alžbeta II., kráľovná Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Britských domínií a 5 NZD (novozélandských dolárov)… Ja rozumiem že je to za účelom, aby sa vzniknutá razba dala charakterizovať ako minca, ale zároveň sa domnievam, že mnohí by skôr uvítali medailu s českým historickým vyznením. Nechcem sa nikoho dotknúť, skôr mi je to zberateľsky ľúto.

Editováno: 2.2.2017 14:46
0 0

No vtip je v tom, že Alžběta pokud se nevyndá celá kapsle nejde vidět :-). Jde vidět jen ta strana s Pražským hradem v pohlednici. Z druhé strany je jen celá replika dobové pohlednice s popisem. Naživo to působí opravdu moc pěkně.

Pokud (kvůli počasí) pojedu v sobotu do Trenčína můžu naživo ukázat :-).

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 8384

Samozrejme, rád by som sa pozrel, ale tento krát, zdá sa, budem musieť Trenčín vynechať. Po dlhšej dobe čo som sa vytešoval akú mám fajn imunitu, to doľahlo aj na mňa. Nos mám ako prvoligový alkoholik, zakašľať sa už bojím a do soboty to iste nezvládnem..

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 722 )

Partneri

Reklama