Dnes je sobota 22.2.2020 - 8:27:23 7 užívateľov online - neprihlásený

Notafília Bankovky Slovenskej Republiky 1993-2008

Notafília je zberateľský odbor zaoberajúci sa zbieraním a štúdiom bankoviek, papierových peňazí a platidiel. Je blízkou príbuznou numizmatiky, od roku 1970 bola ustanovená ako samostatný zberateľský odbor.
V tomto blogu sa budeme zaoberať prevažne bankovkami Slovenskej Republiky od roku 1993–2008,kedže ich sám zbieram budem sa snažiť dopĺňať nové poznatky a informácie o spomínaných bankovkách. Venujem sa tomu pomerne krátko ale dúfam že prispejú svojímy poznatkami aj iný zberateľia. V poslednej dobe je o Notafíliu dosť veľký záujem a niektoré bankovky sú už takmer nezohnateľné na trhu. Od zajtra by mal býť v ponuke aj najaktuálnejší katalóg od Aukčného domu Macho a Chlapovič zameraný na Bankovky.
Označenie kvality bankoviek:
N- Obojstrane bezchybný exemplár- banková kvalita, nebola v obehu, bez prehybov a škvŕn.
0– Nepatrné vady bez prehybov.
1– Veľmi pekný- nepatrne preložený exemplár, s menšiou škvrnou, či slabo ohnutými rohmi.
2– Pekný- nepatrne preložený, najviac jeden ostrý prehyb, ďaľšie prehyby slabé.
3– Dobrý- priemerne zachovalý, prehyby v oboch smeroch, priemerne zašpinený exemplár.
4– Menej zochovalý- silne prekladaný, vydreté miesta v prehyboch, silnejšie zašpinený, nepatrne nadtrhnutý, čiastočne chýbajúce rohy.
5– Veľmi špatný- silno prekladaný a poškodený i znečistený exemplár
Anulát- bankovky tlačené na vzor, miesto čisla je rada nul alebo označenie ANULÁT,VZOR a pod.
Foto ilustračné zdroj internet

Komentáře

Co sa tyka udalosti 90-tych rokov, vtedy Bratislava predbehla aj americky New York a sice v pocte vrazd na pocet obyvatelov:)
Opat musim krutit hlavou, ze kolko urobila 1000 Sk 2007/A, tento alebo minuly rok na aukcii Aurea sla za 2800+%, dnes koncila za 5553 Kc, fakt nechapem kto za to tolko dal!

0 0

Som rád že tu tak družne besedujeme gnar, k deväťdesiatym rokom sa už vracať nebudem, pretože sme sa od podpisu prvého slovenského prezidenta na prvej slovenskej bankovke dostali až k dobovej čiernej kronike…
Ale k Vašemu opätovnému krúteniu hlavou, samozrejme nie len smerom k Vám, podľa môjho názoru ten pohyb pri konkrétnej bankovke nie je neobvyklý a ani nejak výrazný. Dosiahnutá suma 5553 czk je vyššia len o cca 38% oproti poslednému notafilickému katalógu (Aurea 2018). V práve skončenej aukcii M & Ch boli dosiahnuté trochu iné percentuálne navýšenia. Napríklad 20 Sk 1995 B – dvoj až trojnásobok katalógovej ceny, 50 Sk 2002 C – cca 10 násobok katalógovej ceny, 100 Sk 1997 L – 60 až 400% (katalóg M&Ch, katalóg Aurea), 100 Sk 1999 L – 6 až 7 a pol násobok ceny katalógov či 100 koruna 2004 A – viac ako trojnásobok katalógu, podotýkam všetky sumy sú bez aukčných poplatkov, teda ďaľších 20%. A takýchto príkladov by sme našli viac. Je zrejmé, že ceny konkrétne slovenských bankoviek sa ešte len hľadajú ako medzi zberateľmi, tak aj inde. Ale o tom som písal vyššie.

2 0

Ešte možno pre dokreslenie, dve z uvedených bankoviek som vydražil sám (20 Sk 1995 B a 100 Sk 1997 L), pretože z vlastnej skúsenosti na trhu viem, že reálne tržné ceny sú ešte o dosť vyššie, takže som kúpil dobre.

1 0

Korlen, uz som to chcel napisat minule, ale zabudol som: snad nebude vadit ak si tu na fore budeme tykat? Ak ano, daj vediet. Zaujimalo by ma aku cenu dosiahla ta 20 Sk 1995/B. Ja som ju kupoval v roku 2013 za 240 Kc a katalog teraz uvadza 150 Kc. Inak ja mam tu vyhodu, ze toho zbieram viac, tak ak sa mi zda cena SK bankoviek privysoka, idem cestou najmensieho odporu a kupim nieco ine, nieco co sa mi zda mat prijatelnu cenu.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 12626

20 SK 1995 B išla v aukcii MaCH za 26€+%. Naposledy som ju aj ja kupoval na burze v TN za 30€, lebo všetci predajcovia ju mali v albumoch v cene 30€ a viac.

0 0

Tu dobre vidno (ne)presnost katalogu. Na druhu stranu, niektore polozky sa daju zohnat lacnejsie, napr. 1000/93 G 3500/4000 katalog a 1000/07 W 1300/1500, obchody co mam poznacene – rok 2018.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 12626

Ale áno gnar, samozrejme, rád, takže ahoj.
No a k cenám, pri 20 korune 1995 B ma už predbehol s odpoveďou apo, táto bankovka je, ak je, v ponuke u predajcov obvykle v cenách okolo 40 – 45 eur.
Nevinil by som ale katalógy a ich autorov, nakoniec katalógy sú vždy len pmôckou, veci sa niekedy rýchlo menia. Vezmime si ako príklad katalóg Novotný – Klim 2014, dnes sú ceny v ňom uvedené žartovné, ale v čase vzniku nepochybne katalóg do veľkej miery odzrkadľoval realitu. A nemusíme chodiť ďaleko, aj vlastne “čerstvé” notafilické katalógy z tohoto roku sa často veľmi výrazne ustrelili (ale pokladám to za celkom prirodzené pri aktuálnom hektickom vývoji) a nie je tiež pochýb, že v nasledujúcich sa budú cenové relácie pri mnohých bankovkách, nie len Slovenska ale aj Československa, Slovenského štátu… výrazne prepisovať. A to už vôbec nehovorím o bankových vzoroch – anulátoch a specimenoch, kde bude situácia, môj osobný názor, ešte podstatne rušnejšia. Anulátov sa v posledných aukciách ukázalo len zopár a skladať malú či veľkú sadu takto po jednotlivých kusoch je veľmi nepraktické, drahé a bankovky nebudú rovnakej série, čo je vždy nejaká pridaná hodnota. Bankový vzor – specimen sa tiež ukazoval v rámci Československa a Slovenského štátu veľmi obmedzene a slovenské 1993 – 2008 vôbec, žiadny sa nevyskytuje ani v nadchádzajúcej aukcii Aurei. Opäť sa osobne domnievam, že ak mnoho ľudí príde s prekvapením na to, že bankové vzory – specimeny slovenských (nie len) bankoviek je omnoho hlbší a širší problém ako sada siedmych bankoviek 20 až 5000 Sk a ak sa prípadne tento segment (skôr či neskôr určite) kvalitne spracuje v katalógu, záujem opäť výrazne vzrastie a stav pri kreovaní vzácnosti variant a cien sa bude opakovať..
Môžeme hľadať dôvody, ale podľa môjho názoru je za tým hneď niekoľko aspektov. Myslím súčasný záujem o bankovky Československa všeobecne. Pamätáme si všetci fenomén proofových 2 euroviek. V rámci Európy ich dnes zbierajú desaťtisíce ľudí. No ale mnoho z nich ich prostredníctvom objavilo numizmatiku v širšom rozmere a takto prenikli aj do iných zberateľských oblastí. Noví a menej skúsení zberatelia sa obvykle sústreďujú, aspoň spočiatku, do menej dávnych období, kde sa vedia lepšie a rýchlejšie orientovať, teda mince a medaily Prvej republiky, Slovenského štátu prípadne obdobie Františka Jozefa, čo sa myslím v týchto segmentoch nezanedbateľne prejavilo. Obdobný efekt vidím posledné obdobie aj pri bankovkách. Podľa môjho názoru zvýšený záujem, okrem prirodzeného vývaja, “odštartoval” nový fenomén (nesporne) 0 eurových suvenírových bankoviek v roku 2015, kedy s týmto nápadom prišli vo Francúzsku. Opäť, tieto suvenírové bankovky mnohým otvorili dovtedy neznáme obzory. Keď už prezerajú na burzách či e-shopoch ponuku, nemôžu si nevšimnúť aj pestrú ponuku iných bankoviek. A nie je divu ak ich zaujmú malé umelecké diela autorov ako Max Švabinský, Alfonz Mucha, Ľudovít Fulla či Albín Brunovský… V našich podmienkach je vopred žiadaná suvenírová bankovka v náklade 5000 kusov, čo znamená, že viac ako tento počet vydaných suvenírových bankoviek je počet záujemcov o ne. Vezmime si teóriu že len 10% týchto zberateľov sa začne “obzerať” aj po ostatných bankovkách a rozšíria takto v krátkom čase rady notafilických zberateľov… Potom môžeme riešiť či bolo skôr vajce a či sliepka, teda či vznik hneď dvoch fungl nových katalógov podnietil tento nárast záujmu, alebo vznik katalógov ďalej priložil pod kotlík záujmu o bankovky. Výsledok je bez pochýb ten, že donedávna viac menej bežné bankovky (veď je ich ako dreva v lese) zrazu v ponuke nie su a vzácnosť i ceny letia hore geometrickým radom. A vzácne bankovky sú ešte vzácnejšie a ešte nedostupnejšie. Príkladov je mnoho, nie len u slovenských bankoviek. Napríklad aj perforovaná nevydaná 5000 korunu z roku 1944 Mojmír sa dala doslova donedávna bežne na burze kúpiť za 40 – 50 eur, dnes je to minimálne dvojnásobok a v ponuke sa už takmer nevidí. O neperforovanej ani nehovorím. A veľmi podobných príkladov je neúrekom pri všetkých bankovkách Československa, Slovenského štátu i ďaľších období. Zaiste, tento stav i trend ovplyvňujú aj ďaľšie aspekty, ako napríklad niektoré rekorndé predaje vzácnych bankoviek na rôznych renomovaných aukciách, ktoré na seba upozornili aj investorské kruhy a podobne.
Takže sa domnievam, že dnes nekritizujme, nedivme sa rozháraným cenám, ťažšej dostupnosti mnohých bankoviek atď, osobne si myslím, že tento stav sa postupne upraví a stabilizuje. Kedy a ako len uvidíme. Na záver by som len poznamenal, že vyššie napísané je iba môj osobný názor a uhol pohľadu, rád si prečítam iné.

Editováno: 14.11.2018 09:34
5 0

A predsa mi ešte nedá doplniť, aj keď tých písmenok je už i tak dosť veľa, ale ešte jeden moment celkom výrazne ovlyvňuje túto situáciu. Keď sa bankovky, všeobecne, dostali takpovediac “na vlnu”, mám skúsenosť len z vlastného okolia (nie len), že viacerí dovtedy čistokrvní numizmatici majú dnes (alebo sa snažia) už akú takú vlastnú zbierku bankoviek a pokračujú ďalej. No a posledný moment, samozrejme, mnohí do toho vlaku naskočili z investičným zámerom, čo je tiež ľudské a prirodzené, a vtedy chcú kúpiť veľa a rýchlo, čo tlak zas iba zvyšuje.

2 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 12628

118apo118 napsal:

20 SK 1995 B išla v aukcii MaCH za 26€+%. Naposledy som ju aj ja kupoval na burze v TN za 30€, lebo všetci predajcovia ju mali v albumoch v cene 30€ a viac.

Ja som nemal toľko šťaštia – lebo posledné 2–3 mesiace ju vidím len ojedinele, a to za 40€.
A to sa ešte cca pred rokom dala v pohode kúpiť za 10 – 15€ ( čo mám teda poznačené Ja … )

0 0

Nasiel som dalsie uskutocnene predaje z roku 2018 za menej nez katalog (myslim katalog Aurea 2018):

100 1999 A – 7500/9000
200 1995 E – 900/1000
200 2002 E – 350/400
5000 1999 H 6500/7000

Ono ako vieme, na aukciach staci ked zblbnu dvaja kupujuci a vytiahnu tu cenu do neba, treba sa pozriet na viac predajov.
Inak este co sa tyka suvenirovych 0 euroviek, tak moj nazor je ten, ze ti co to kupuju za vidinou zisku este horko zaplacu. Jedini, co na tom zarobia su ti, co to kupia a obratom predaju dalej so ziskom, lebo drzat to dlhodobo mi pride ako dlhodobo drzat grecke dlhopisy. Takisto-ziadna kontrola, vydava sa toho od buka do buka a tvrdenie "V našich podmienkach je vopred žiadaná suvenírová bankovka v náklade 5000 kusov, čo znamená, že viac ako tento počet vydaných suvenírových bankoviek je počet záujemcov o ne. " by malo byt skor upresnene, ze je viac spekulantov, ktori ten naklad skupia.
Uz ked vysla 0 eurovka s Prahou, tak som sa pousmial, aj ked sice CR je v EU a je tu aj ista mala sanca, ze niekedy sa tam bude platit eurom, tak fajn. Ale toto, ze uz sa vydava aj taka hovadina ako cinsky komunista Cou En Laj, vedla ktoreho je vycapena slavna vlajka EU, to uz je prilis. Tu dokonca predajca zmazal aj seriove cislo, asi aby stazil pracu americkym spionom:

https://aukro.cz/…h-6936796901

Pytat za toto 450 korun je hriech, minule som si spomenul ako za mojich mladych cias frcal album Lutra, kam sa nalepovali samolepky zvierat. Nepamatam uz kolko to stalo zaplnit cele, ale odhadujem tak 500–1000 Kcs, na dnesne ceny zhruba krat 3. Bola to pekna vec, kde sa mohol clovek docitat o vyhynutych aj zijucich druhoch zvierat, niceni prirody atd. To bolo este pred tym, nez smejdi zacali predavat dochodcom hrnce, Nigerijci pisat do celeho sveta maily o zazracnom dedicstve a aukcne portaly zacali ponukat tieto bezcenne natlacky.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 12646

Milý gnar, mimochodom gratulujem k okrúhlemu príspevku č. 100 v tomto blogu, ale opäť musím zareagovať, pretože zjavne sa dotýkaš môjho textu o 0 eurových suvenírových bankovkách, ale o tom o chvíľu. Najskôr, pravdepodobne si sa preklepol pri poslednej položke uvádzaných bankoviek, teda pri 5000 korune 1999 H, mal si asi na mysli 5000 Sk 2003 H, pretože tá má v katalógu Aurei 2018 cenu za stav N 7000 czk. 5000ka 1999 H je nacenená na 9000 czk. Vychádzam z toho, že všetky uvedené bankovky boli v stave N, lebo to nespomínaš. No ale podstatné je, podľa môjho názoru, kedy sa predaje zrealizovali. Napríklad len za posledného povedzme pol roka sa situácia pomerne výrazne zmenila a nedá sa vychádzať z informácií trebárs z jari tohoto roku. Okrem toho si myslím, že uskutočnené obchody (a vývoj) s jednotlivými bankovkami je potrebné posudzovať komplexne, nie na individuálnom obchode. Tak ako si písal sám vyššie, stáva sa, že konkrétny materiál na niektorej aukcii dosiahne maximálny či minimálny cenový extrém, ale to nie je ani cena obvyklá, psychologicky akceptovaná ani bežná trhová cena.
Ale k 0 eurovým bankovkám a súvislostiam. Opäť mimochodom, na tejto stránke som písal, že sa mi trochu prieči výraz “bankovka”, pretože všetci vieme, že bankovku môže vydať, nie len u nás, iba národná alebo centrálna banka (v minulosti aj iná banka), ako papierový peniaz určený do obehovej sústavy štátu. Sám nie som žiadny nadšenec týchto suvenírových bankoviek, ale zas plne rešpektujem zberateľský vkus a vôľu mnohých ľudí. Ale ja som nepísal o aktuálnej či budúcej zberateľskej a finančnej hodnote týchto bankoviek, ani inak som ich nehodnotil, ale o špecifickom procese ktorý sa ukázal po vzniku rôznych druhov a kvalít 2 eurových mincí a to, že objektívne sa mnohí ich prostredníctvom “zoznámili” aj s inými oblasťami numizmatiky a dnes sú z mnohých takpovediac náročnejší zberatelia. Vidím tento proces aj pri 0 eurových bankovkách, zas ich prostredníctvom sa v notafilickom svete ocitli mnohí, ktorí o tejto oblasti nevedeli nič, alebo len málo. A opäť z vlastnej skúsenosti viem, že takto viacerí len z môjho okolia prenikli aj do pôvodnej, alebo ako to povedať, notafílie.
Čo sa týka nákladov 0 eurových bankoviek, je zas objektívny fakt, že 5000ové náklady sú (cenovo) úspešnejšie a menej dostupné, lebo ich je jednoducho menej. Domnievam sa, že nie len pre náš domáci trh, ale iste 0 eurovky zbierajú mnohí aj v rámci Eurozóny. No a že ľudia špekulujú, no jasne, špekulujú, zas lepšie ako keby kradli :-) Pre mnohých je zárobok v rádoch často stoviek % na rýchlu otočku neodolateľný. Ale zas, nie každému sa chce skoro ráno či ešte v noci vstávať, trmácať sa niekam dočerta a stráviť v rade na 0 eurovky pol dňa. Viem že podaktorí, možno pohodlnejší alebo solventnejší, si platia brigádnikov aby za nich takto rotovali. Čo sa týka pražskej a vôbec prvej českej 0 eurovky, čas ukáže. Na jednej strane je to prvá česká, na druhej strane zas ČR nie je v Eurozóne, takže sám netuším a, nechcem sa nikoho dotknúť ani to nemyslím nijako inak, je mi to jedno. Ale nie je vylúčené, že ak sa vyčerpajú zásoby “nákupčích”, že táto 0 eurovka bude vzácnejšia a cena bude stúpať. Pokiaľ viem, aj naša prvá 0 eurovka BB sa veľmi slušne zhodnotila. Jednak vtedy asi málo kto odhadol presne aký vývoj budú tieto bankovky v našich končinách mať a bol tam, ak sa nemýlim, tiež náklad 5000 kusov. Alebo chybotlač Bratislava, aj tu na stránke písali viacerí, že o túto 0 eurovku je záujem aj v napríklad Rakúsku či Nemecku. No a, samozrejme, istý a nie malý výnos z tohoto fenoménu majú držitelia licencie vo Francúzsku a následne v jednotlivých štátoch. Ale to je zas myslím v poriadku, dnes je najprínosnejší dobrý nápad a entuziazmus i odvaha ho zrealizovať. Veď aj my sme nemuseli čakať na Zuckerberga, ale mohli sme FB vymyslieť sami :-)
K 0 eurovke s Čou En Lajom sa asi naozaj nedá racionálne vyjadriť. Neviem o tej veci nič, kto ju vydal atď, ale šupnúť jedného z najbližších spolupracovníkov Mao Ce-tunga na bankovku s pozadím vlajky EU, je prinajmenšom surrealistické… aby som bol slušný.
No a či zberatelia 0 euroviek zaplačú, no neviem, ale ak si dnes robia radosť, asi to je podstatné. A ak bude stále dostatok (alebo sa rady budú rozširovať) zberateľov, nemusí to byť výhľadovo zlá investícia. Samozrejme aj podľa toho za aké ceny títo jednotliví zberatelia nakupujú.
Ale to len tak zbytočne filozofujem, podstata bola celkom inde, teda že novodobý fenomén (či sa nám to páči a či nie) 0 eurových suvenírových bankoviek pritiahol objektívne do alebo k notafílii mnoho dnešných zberateľov, ktorí o nej dovtedy možno ani netušili. Samozrejme aktuálny zvýšený záujem o bankovky ovplyvňuje aj viacero iných faktorov (o niektorých sme písali už vyššie).

Editováno: 19.11.2018 20:20
2 0

Ta 5000 Sk moze byt aj rok 2003, opisoval som to z viacerych papierikov, lebo som si robil zoznam a mozno som to zle opisal. Ale ked uz sme pri tej 5000 1999 H, tak pozeram ze mozem potvrdit cenu 6900/9000:
https://aukro.cz/…c-6934778608

Inak vsetky stavy su samozrejme UNC/N, ak nie je uvedene inak, ine sa ani zbierat si myslim velmi neoplati, ak neratame nejake drahsie nahradne serie. Predaje boli z CR z priebehu roku 2018, presne datumy napisane nemam. Situacia sa mozno zmenila aj za poslednych par mesiacov, az tak do toho nevidim, ja som len chcel poukazat na to, ze tie bankovky sa predavaju aj za menej ako katalog, netreba hned brat cokolvek. Cim viac cien na porovnanie, tym lepsie si myslim. V CR ich az tak vela zberatelov nezbiera, tam frcia teraz ceske serie 01, dvetisicka serie E a ine veci.

0 eurovky uz asi netreba viac komentovat, nech si tam daju aj Ficovu asistentku, vsetko ukaze cas a z tych novodobych tlaci inak mozem odporucit ivancicku stovku, je tlacena na bankovkovom papieri a za stovku ide o dobry nakup. Tiez uz sa do toho naviezli spekulanti a predavaju to dalej za 4,5–5 nasobok:
https://aukro.cz/…-vyhledavani?…

0 0

Nedavno predana bankovka 1000 korun 1940 s peknym seriovym cislom – 1Ml 000050

0 0

Ešte v minulom týždni došlo k ďalšiemu pohybu na notafilickej scéne , kde boli dopredané 200 Sk BIMI z trezorov NBS. Po výpredaji 20,50 a 100 Sk takto pribudla do zoznamu nedostupných aj 200 Sk , čo sa určite odzrkadlí aj na jej trhovej cene.

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

1 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 12668

Bol si ich vykúpiť v NBS?

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 12668

Sparky ja si myslim, ze bimilenium kvoli nakladom nikdy velke terno nebude a aj kvoli tomu, ze uz je stare, ba pri tom ako sa rychlo vyvija trh by som povedal ze az mrtve.
Mne to pride, ze ti zberatelia, ktori si nemozu dovolit I. a II. emisiu CSR a podobne drahe speky kupuju tie 0 eurovky a podobne novotlace, s ktorymi sa v poslednej dobe vrece roztrhlo. Tam je to tiez roznorode, od mizerneho dizajnu(prvy obrazok) cez take, na ktore sa rad pozriem(Matej Gabris robi dobre) az po take, ktore som si aj kupil – zatial len ta Muchova stovka 1919/2018, ktoru som minule spominal, kedze nie som stastnym vlastnikom originalu. Ked uz sme pri tej teme, mozno neostanem len pri muchovke, lebo sa mi dostal do pozornosti zaujimavy projekt: nevydane navrhy Albina Brunovskeho, 6 nominalov, 10–1000 korun. Som na to velmi zvedavy a zaradujem to jednoznacne nad ostatne novotlace, tu pojde o nevydane navrhy z archivu SBCS.

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 12672

gnar napsal:

Sparky ja si myslim, ze bimilenium kvoli nakladom nikdy velke terno nebude a aj kvoli tomu, ze uz je stare, ba pri tom ako sa rychlo vyvija trh by som povedal ze az mrtve.
Mne to pride, ze ti zberatelia, ktori si nemozu dovolit I. a II. emisiu CSR a podobne drahe speky kupuju tie 0 eurovky a podobne novotlace, s ktorymi sa v poslednej dobe vrece roztrhlo. Tam je to tiez roznorode, od mizerneho dizajnu(prvy obrazok) cez take, na ktore sa rad pozriem(Matej Gabris robi dobre) az po take, ktore som si aj kupil – zatial len ta Muchova stovka 1919/2018, ktoru som minule spominal, kedze nie som stastnym vlastnikom originalu. Ked uz sme pri tej teme, mozno neostanem len pri muchovke, lebo sa mi dostal do pozornosti zaujimavy projekt: nevydane navrhy Albina Brunovskeho, 6 nominalov, 10–1000 korun. Som na to velmi zvedavy a zaradujem to jednoznacne nad ostatne novotlace, tu pojde o nevydane navrhy z archivu SBCS.

Na margo bimiléniových bankoviek, mám opačný názor. Z môjho pohľadu, baviť sa či sú,alebo budú tieto bankovky veľké terno je nepodstatné.....
Tieto bankovky sú stále dopytované ,žiadané, ale hlavne obľúbené medzi ľuďmi, ktorí sa zberateľstvu bankoviek nevenujú – jednoducho chcú mať “len niečo” na pamiatku, keď v našich peňaženkách šuchotala naša – slovenská koruna.
Už viac krát som sa stretol s tým, keď chcel príbuzný obdarovať niekoho blízkeho, pri príležitosti nejakého životného jubilea – a výsledkom bolo : Bimiléniová sada SK bankoviek …
A práve, že “už je to staré” ,a ako rýchlo sa vyvíja trh s rôznymi suvenírmi a novotlačami, tak táto séria bankoviek si vždy nájde svoje miesto v mnohých zbierkach na Slovensku ako aj v Čechách.

3 0

Dosiahnuté ceny v 17. sálovej / eLive aukcii M&Ch

Už som sa to chcel dávnejšie spýtať, lebo ma to zaujíma : Čo Vás vo výsledkoch najviac prekvapilo dosiahnutou cenou v kategórii SK bankoviek ?
Mnoho bankoviek dosiahlo cenu o ktorej som nepochyboval a podľa môjho názoru došlo aj istému “zastabilizovaniu” cien, aj keď viem, že mnohí tento názor nezdieľajú …
Čo prekvapilo mňa bolo : 100 Sk 1999 L, v stave N – 90€ vrátane poplatkov.

2 0

Myslím že najviac prekvapivé, a najmä pre zberateľov ktorí sa až tak v teréne nepohybujú, mohli byť tieto výsledky :
(nominál, rok a séria, kat M&Ch, kat Aurea, dosiahnutá cena – cena s %)
20 Sk 1995 B – 10 – 6 – 26 – 31
50 Sk 1999 C – 10 – 12 – 28 – 34
50 Sk 2002 C – 7 – 8 – 80 – 96 (viac ako 10 násobok katalógových cien..)
100 Sk 1996 A – 80 – 80 – 220 – 264 (pre zorientovaných to zas také prekvapenie asi nebolo)
100 Sk 1999 L 10 – 12 – 75 – 90 (tu som bol i ja prekvapený)
100 Sk 2004 A – 15 – 16 – 50 – 60
Z pohľadu (zväčša) katalógových cien Aurei zas zaiste boli prekvapujúce napríklad tieto dosiahnuté ceny :
20 Sk 1997 B – 6 – 17 – 20
20 Sk 1999 J – 6 – 17 – 20
20 Sk 2001 A 16 – 44 – 53
20 Sk 2004 A 10 – 28 – 34
20 Sk 2006 A – 10 – 28 – 34
100 Sk 1997 L – 20 – 80 – 96
A tak by sa dalo ešte chvíľu pokračovať. Osobne som bol ale asi tiež najviac prekvapený dosiahnutou ceno stokoruny 1999 L.

Editováno: 24.11.2018 20:04
3 0

Možno by som ešte doplnil, že ďaľších menších šokov by sme sa veľmi pravdepodobne dočkali, ak by sa v aukcii ukázala napríklad 100 koruna 1997 A, kde oba katalógy uvádzajú v stave N 800 e, ale ani za ponuku 1500 eur sa žiadna neukázala (ak áno, aj ja sa hlásim), alebo 100 koruna 1997 D. Tieto bankovky sa nevyskytujú ani v nadchádzajúcej aukcii Aurei, takže si ešte chvíľu počkáme. A dalo by sa spomenúť aj ďaľšie bankovky.

1 0

Re: Dosiahnuté ceny v 17. sálovej / eLive aukcii M&Ch
Odpoveď na príspevok č. 12680

Dopyt prevyšuje ponuku tak niet sa čomu čudovať. Ale bude určite zaujímavé sledovať ďalší vývoj aj pri iných nominaloch a seriach SK bankoviek od roku 1993–2008

0 0

Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 12679

Efsoboy – si ma nepochopil, ja som reagoval na to, ze vypredanie nominalu v NBS moze mat vplyv na trhovu cenu. A nezberatelom staci aj stav 0 pripadne pekna jednotka, pre nich su to stale “perfektne stavy”, najma ak ich potom predavaju dalej:)

0 0

Je cas vybrat vkladne knizky. 200 korun 2006 seria A, AUNC v ponuke za 200000 Kc/7700 eur.

0 0

Ja idem písať Ježiškovi.

1 0

50 Sk bankovky s podpismi
Odpoveď na príspevok č. 12695

Vrátim sa k debate, ktorá prebehla vyššie a týkala sa slovenskej 50 koruny s podpismi bývalého prezidenta Slovenska, autora a rytca, ktorá bude v aukcii najbližšiu sobotu 1.12. na Aurei, jej cena je teraz na 4400Kc (cca €170).

Tých bankoviek bude asi viac. Myslím, podpísaných bankoviek od rôznych ľudí. Včera v aukcii na www.albumik.sk sa predala slovenska 50 koruna s podpismi autora, rytca a zastupcov kanadskej banky za €50.

Som zvedavý koľko ešte rôznych bankoviek sa ukáže a aké na nich budú podpisy.

0 0

Re: 50 Sk bankovky s podpismi
Odpoveď na príspevok č. 12696

Áno, bankoviek s podpismi “rôznych ľudí”, jestvuje veľa. Podpisy autorov, guvernérov, členov bankovej rady či rytcov sú pomerne bežné. Rozlišuje sa napríklad či je podpísaný len povedzme guvernér, alebo guvernér aj člen bankovej rady, prípadne obaja plus autor návrhu bankovky, rytec a podobné kombinácie. Netreba veľa fantázie a vieme si predstaviť, že tieto podpisy sa pri troche snahy, povedzme priebojnosti a šťastia dajú vyzháňať. Tieto podpisy na bankovkách sa zbierajú podľa viacerých mustrov, ako to vidí a cíti samotný zberateľ.
Ale, podľa môjho názoru, podpis úradujúceho prezidenta v čase vzniku bankovky je trochu iná káva. Ja sa touto zberateľskou činnosťou nejak špeciálne nezaoberám (ak nezbadám niečo čo ma naozaj zaujme), ale nespomínam si, že by som pred tým na slovenskej bankovke postrehol podpis prezidenta republiky. Lepšie zorientovaní ma opravia…
Takže sa budem trochu opakovať. Podľa mňa, je skutočne výnimočné a trochu iná kategória mať prvú bankovku (august 1993) novovzniknutej SR podpísanú vtedajším úradujúcim prezidentom. Pokiaľ viem, mimochodom, už nežijúci pán prezident ich veľa nepodpísal. Podpisy autora ( rovnako už nežijúceho) a kanadského rytca je len bonus.
Myslím si, že podobne uvažuje viacero ľudí, počet prihodení na tú konkrétnu bankovku je už deväť a, domnievam sa, to zaiste nie je konečný počet prihadzujúcich, prihodení či konečná cena. Celkom úprimne, ja by som tiež radšej miesto papúč, pyžám, ponožiek a podobne pod stromčekom uvítal túto konkrétnu bankovku. Tak len dúfam, že si to Ježiško prečíta :-)
Doplním, k aktuálnej cene (4400 czk) je potrebné pripočítať 20% aukčný poplatok, teda ak by hneď zostala táto suma, vydražiteľ by musel položiť na stôl 5280 czk, resp. cca 210 eur.

Editováno: 26.11.2018 16:00
2 0

Re: Re: 50 Sk bankovky s podpismi
Odpoveď na príspevok č. 12697

Ano, to som zabudol pripisat, ze obe tie ceny su bez aukcnej prirazky.
Kazdopadne, dakujem za dalsie informacie.

0 0

Tak nakoniec tu toľko diskutovaná prvá bankovka SR, 50 koruna 1993 s podpismi úradujúceho a medzi časom zosnulého prvého prezidenta SR Michala Kováča, rovnako už nežijúceho autora slovenských bankoviek Jozefa Bubáka a rytca tlačovej dosky pána Beckersa, dosiahla sumu 7500 czk, čo je s aukčným poplatkom v reále cca 360 eur. No, bohužiaľ, ju pod stromčekom mať nebudem, išiel som len do 5500. A, úprimne povedané, aj ma to teraz trochu mrzí že som sa viac nerozšúpol, kto vie či ešte bude taká príležitosť. Skôr nie…

2 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 12460

Ivan aj 65 ti tam chýba na obrázku

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 12467

Pripájam tiež pekné číslovace 500 korún bimi

1 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 447 )

Partneri

Reklama