Dnes je štvrtok 25.4.2024 - 20:13:41 20 užívateľov online - neprihlásený

Niečo o značkách mincovní na minciach cisárskeho Ríma

Niečo o značkách mincovní na minciach cisárskeho Ríma

Spočiatku, v prvých dvoch storočiach, boli mince takmer výlučne razené v rímskej mincovni. Istý čas fungovala aj mincovňa Lugdunum (Lyon)…a samozrejme mimo Rím razili mince aj cisári, ktorí pri svojom zvolení, z rôznych dôvodov, neboli prítomný v Ríme a senát ich neuznal. Napr. Galba bol vojskom zvolený za cisára v Hispánii…Pes­cenius Niger v Sýrii…atď., ale prevažná väčšina mincí sa razila v Ríme.
So značkami mincovní, ako takými, sa stretávame cca od druhej polovice 3. storočia. Boli umiestňované na ruboch mincí, dole pod čiarou, v tzv. exerku. Značky väčšinou označujú názov mincovne v skratkách (SIS-Siscia, ARL-Arelate…atď.), – bývali doplňované číslicami I.,II.,III. …, alebo písmenami gréckej abecedy alpha, beta, gamma, delta, epsilon…, ktoré značili jednotlivé dielne mincovní (ASIS, BSIS, TSdeltaVI…). V značkách mincovne sa ďalej vyskytujú aj rôzne symboly, ktoré sú umiestnené pred aj za označením mincovne, napr.: bodky, hviezdy, polmesiac…, ich význam je ale doteraz nejasný…zachytil som aj názor, že by mohlo ísť o akési označenie emisí mincí.
V označení cisárskych mincovní panuje stále dosť nejasností, bádatelia sa v názoroch na význam niektorých značiek rozchádzajú. Existujú značky, ku ktorým nevieme priradiť mincovňu a boli aj mincovne, ktoré nepoužívaly značky, prípadne prenosné – dočasné mincovne. No, je v tom taký malý chaos, ale to už k numizmatike tohto obdobia patrí. Uvádzam ako – tak ustálený prehľad značiek mincovní, mincovne a ich dobu prevádzky:

Alexandria (Egypt) …činná v rokoch.. 295–421/ 457–474 AL, ALE, ALEX, SMAL
Ambianum (Amiens, Francúzsko) 350 – 353 AMB, AMBI
Antiochia (Antakia, Turecko) 217 – 611 AN, ANT, ANTOB, SMAN, SMA, KANOB, PANOB
Aquileia (Taliansko) 294–430 AQ, AQOB, AQP, AQPS, AQVI, AQVIL, MAQ, SMAQ, AQS
Arelate – Constantina (Arles, Francúzsko) 313 – 475 A, AR, ARL, CON, CONST, KON, KONSTAN, PA, PAR, PARL
Barcino (Barcelona, Španielsko) 409–411 BA, SMBA
Camulodonum (Colchester, Anglicko) 287 – 296 C, CL
Carthago (Kartágo, Tunis) 296–311 K, KAR, KART, PLK, PK
Constantinopolis (Istanbul, Turecko) 326 – 1453 C, CP, CON, CONS, CONSP, CONOB, MCONS, CONOP
Cyzicus (Balkiz, Turecko) 260–474 CM, CVZ, CVZIC, CYZ, CYZICEN, K, KV, KVZ, KY, MK, MKV, SMK
Heraclea (Turecko) 291–474 H, HER, HERAC, HERACI, HERACL, HT, SMH,SMHT
Londinium Augusta (Londýn, Anglicko) 287 – 325 a 383 – 388 AVG, AVGOB, AVGPS, L, LD, LG, LI, LN, LON, LVG, LVGD, LVGPS, ML, MLL, MLN, MSL, PLN, PLON
Lugdunum (Lyon Francúzsko) 283–423 LG, LP, LVG, LVGD, LVGPS, PL, PLG
Mediolanum (Miláno, Taliansko) 259–274,390–423,457–474 MD, MDOB, MDPS, MED
Nicomedia (Izmit, Turecko) 294–474 MN, N, NIC, NICO, NIK, SMN, NK, SN
Ostia (Taliansko) 308–313 MOST, OST, POST
Ravena (Taliansko) 404–475 RAV, RV, RVPS
Roma (Taliansko) 289 – 40 B.C., 20 B.C. – 476 A.D. R, RM, ROM, ROMA, ROMOB, VRB, ROM, SMR
Serdica (Sofia, Bulharsko) 272 –282, 303–308, 313–314 SD, SER, SERD, SMSD
Sirmium (Sremska Mitrovica, Srbsko) 320 – 326, 351 – 364, 393 – 395 SIR, SIRM, SIROB, SM
Siscia (Sisak, Chorvátsko) 262–387 S, SIS, SISC, SISCPS, SMSISC
Thessalonica (Solún, Grécko) 298–460 CHES, COM, COMOB, CONOB, OES, SMTS, TE, TES, TESA, TESOB, TH, THES, THS, THSOB, TS, T
Ticinum (Pavia, Taliansko) 274 – 326 PT, T, TT, SMT
Treveri (Trier, Nemecko) 293–423 PTR, SMTR, STR, TR, TRE, TRIOB, TROB, TROBS, TRMS, TRP, TRS, TRPS
Tripolis (Libanon) 272–293 T, TR

0 0

Skutočne excelentné.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 3924

Ďakujem, Korlen.

0 0

K tomu sa opäť pripájam. Obdivuhodné.

0 0

Tato problematika je pre mna uplne španielska dedina ale takato forma vzdelavania sa mi moc paci. Parada

0 0

Veľmi zaujímave čítanie. Dúfam, že čím skôr pribudne niečo nové, aby som sa zas niečo zaujímave dozvedel…

0 0

Priatelia, ďakujem vám za priaznivé ohlasy. Som rád, že rímske mincovníctvo niekoho zaujalo, ale na druhej strane nie som si istý, či je na mieste toľko chvály, keďže z môjho pohľadu to nie je nič výnimočné…

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 4035

Uznanie je rozhodne na mieste. Hneď z dvoch dôvodov. Obdobie rímskeho cisárstva je téma, pred ktorou má rešpekt ak nie deväť, tak isto osem z desiatich zberateľov. A na druhej strane si uznanie nepochybne zaslúži Vaša nezištná ochota sa podeliť s ostatnými o dlhoročne zhromažďované vedomosti a skúsenosti, venovať svojmu poradenstvu čas a energiu. Za mňa veľké ďakujem.

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 713 )

Partneri

Reklama